avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 812 soluții astăzi
Forum Activitate maresflorea

Activitate maresflorea

Răspuns la discuția Amenda penala, esalonare plata
Va multumesc mult pentru ajutor. Cu mult respect, Mares
Răspuns la discuția Amenda penala, esalonare plata
Va multumesc mult. Cu respect, Mares
Buna seara,
Am savarsit o infractiune si am fost pedepsit in urma unei sentinte penale cu amenda penala. Nu am posibilitatea sa platesc intreaga amenda foarte repede, as dori sa o platesc esalonat. Cui trebuie sa ma adresez (banuiesc, la judecatoria respectiva), trebuie sa fac o cerere sau ceva in sensul acesta? Trebuie sa fac apel (sincer nu stiu ce inseamna asta). Daca puteti sa ma ajutati cu un raspuns, va multumesc din suflet.
Cu mult respect
Discuție Succesiune
Suntem doi frati si dorim sa facem succesiunea dupa tata decedat. Notarul a spus ca nu poate intra in partaj casa, fiind construita in anul 1935 cand tatal avea 4 ani deci nu este construita de el si nici nu exista acte de mostenire. Ce se intampla cu casa? A cui proprietate este? Noi am platit anual impozitul si asigurarile.
cu respect, fam. Mares
Va multumesc mult pentru ajutor. Cu mult respect
In perioada 1973-1981 am lucrat ca zetar la tipografia Buletinul Oficial. In anul 1985 tipografia se desfiinteaza personalul (inclusiv arhiva) fiind mutat la tipografia Filaret. Conform temeiului juridic - ordinul 50/90 pnctul 90 anexa 2 culegatorul manual (zetar) este incadrat in grupa a II-a de munca. Am solicitat adeverinta de vechime necesara Dosar pensionare si mi-a fost eliberata dar fara a se specifica incadrarea in grupa a II-a de munca spunandumi-se ca nu gasesc Decizia de incadrare in grupa a II-a. Cei 8 ani lucrati in grupa a II-a ar fi redus varsta de pensionare cu 1,5 ani? Ce ma sfatuiti sa fac?
Cu mult respect, astept ajutorul dumneavoastra
Răspuns la discuția Cand pot iesi la pensie?
Va multumesc mult pentru raspuns. Va pot deranja cu inca o intrebare?
Ultima unitate la care am lucrat (a intrat in insolventa) mi-a pierdut cartea de munca. Ce trebuie sa fac? Este nevoie de cartea de munca pentru intocmirea dosarului de pensionare sau este suficient sa aduc adeverinte de vechime de la unitatile la care am lucrat? Va multumesc, cu respect.
Sunt nascut la02. 09. 1956. Am o vechime in munca de 35 ani si 6 luni, din care 8 ani in grupa a 2-a de munca si 11 ani si jumatate in grupa 1 de munca. Cand pot iesi la pensie?
Cu respect, va multumesc.