avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 980 soluții astăzi
Forum Activitate Sorina_Sofia

Activitate Sorina_Sofia

Buna ziua! Va rog un raspuns la intrebarile mele. Am decis cu sotul sa divortam la notar cu copil minor. Sotul mi-a cerut sa renunt la pensia alimentara, pentru ca eu castig suficient pentru a intretine copilul (eu avand venituri mai mari). In schimbul acestei cerinte eu i-am cerut sa fie de acord ca eu sa detin custodia exclusiva asupra copilului, avand in vedere ca el nu va contribui la cresterea si educatia lui. Spuneti-mi, va rog, este notarul competent in intocmirea acestor decizii si sa pronunte divortul sau e obligatoriu sa se decida in instanta? Eu as vrea sa obtin cat mai repede divortul.
Si alta varianta: daca eu acum, la notar, imi dau acordul sa-l scutesc pe sot de pensie alimentara, pot mai tarziu sa cer in instanta custodie exclusiva?
Va multumesc anticipat!
Discuție Divort la notar
Buna ziua. Va rog mult un raspuns - in cazul divortului la notar: divortul se face la orice notar din oras sau la notarul din sectorul unde a fost incheiata casatoria? Casatoria a avut loc in sectorul 3, dupa care ne-am mutat in Bragadiru, jud. Ilfov, la moment eu cu fetita locuim in cartierul Drumul Taberei. Cum aleg notarul? Multumesc anticipat!
Buna ziua.
Va rog un raspuns: cand incepe si cand se finalizeaza vacanta de vara la tribunalul (sau unde mai excat are loc procesul de divort) judetului Ilfov? Multumesc anticipat!
Răspuns la discuția Divort cu un copil minor
Revin cu o alta intrebare: dupa ce intentez divortul, pot sa ma mut cu copilul in alta parte sau trebuie sa stam in aceeasi casa? Si in cazul, in care eu imi cumpar apartament in perioiada in care se desfasoara procesul de divort, se va considera acesta un bun comun, dobandit in timpul casatoriei?
Răspuns la discuția Divort cu un copil minor
Le multumesc tuturor de raspuns.
Am incercat sa rezolv situatia de ani de zile. Sunt mult mai multe probleme, decat cele relatate de mine aici. Am dat ca exemplu doar cateva din ele. Dar nu pot sa-i iert faptul ca si-a permis sa ridice mana la mama mea, a incercat sa o loveasca si pe mama lui, mai mult de atat mi-a insulat mama, dar si pe mine, facandu-ne marlance, inculte, proaste. Tot cuvintele astea i le adreseaza si lui mama lui. Daca el nu are respect fata de parintii lui, ce pot sa mai discut cu el? Are o problema psihica, este posesiv si nu ma lasa nici sa "respir". Imi e frica sa ma gandesc ce ar putea urma. Deci, nu exista o alta optiune decat divortul. Referitor la deplasarile mele: sunt 2 luni in tara si 2 luni in strainatate.
Buna ziua. Rog sa ma ajutati cu un raspuns. Sunt casatorita de 5 ani, avem un copil de 1 an si 9 luni. Eu vreau sa divortez de sotul meu din mai multe cauze: lipsa sex de mai bine de 2 ani (pur si simplu nu-l intereseaza si de-aici are deja si probleme), nu ne mai intelegem, este indiferent fata de copil, ma terorizeaza, ma distruge psihic, este extrem de gelos. Problema este ca el nu vrea sub nici o forma sa divorteze. Mai mult de-atat, am inceput sa castig mai mult decat el si pe el asta il afecteaza si deranjeaza. Adevarul ca eu am un serviciu care presupune multe deplasari in strainatate. Cat timp sunt plecata, fetita este grija mamei mele, care sta cu noi momentan. Va rog sa-mi spuneti: cat ar dura procesul de divort si daca deplasarile mele vor crea probleme in cazul, in care vreau ca fetita sa ramana cu mine? Este real un termen de 2 luni? Multumesc anticipat!