avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 511 soluții astăzi
Forum Activitate stefan61

Activitate stefan61

Discuție Malpraxis
Buna ziua
Poate cineva sa ma lamureasca-Sotia mea a fost operata in anul 2002 de noduli tiroidieni.I s-a extras tiroida dar pe linga asta si paratiroidele,lucru anormal.
La vremea respectiva nici un medic la care a fost nu a recunoscut acest lucru.
Pe linga simptomele care ii devasteaza viata de ani intregi acest lucru a fost confirmat de medici din strainatate.(adica greseala de a fi fost extrase paratiroidele)
Intrebarea este desi a trecut destul timp se poate face ceva legal impotriva acelor medici,sau pentru primirea de despagubiri?
Practic ce au facut ei este o mutilare pe viata asa cum anumiti medici straini s-au exprimat.
Va multumesc din suflet si astept un raspuns
Buna ziua!
Imi poate spune cineva daca o amenda se administrativa se poate prescrie in ce conditii si dupa cit timp!
Multumesc!
Buna ziua!
Am 52 de ani si o vechime in munca de aproximativ 27 de ani.
As putea cere pensionarea anticipata?
Multumesc!
Buna ziua!
Urmare a unei tumori gastrice am fost operat si mi-a fost extirpat stomacul.
Am dreptul la pensie de invaliditate si in ce grad m-as incadra.Cit ar putea fi pensia de mare tinind cont ca am o vechime in munca in jur de 22 de ani
Cum trebuie sa procedez ce pasi sint de urmat pentru obtinerea pensiei?
Multumesc!.
Discuție Amenda
Sotia care e plecata in strainatate are de platit o amenda.
A banuit de existenta ei dar acumpentru ca au trecut citeva luni ii vine aviz de recomandata de la ANAF.
Eu recomandata nu pot sa o scot.Ce se poate intimpla in continuare tinind cont ca ea nu poate veni mai repede de 6 luni.
Multumesc!
Buna ziua!
Sint in curs de perfectare a unui contract de munca si am niste nedumeriri,daca poate cineva sa ma lamureasca.
Activitatea urmeaza sa se desfasoare in strainatate dar angajarea se face in Romania cu un contract pe durata nedeterminata dar cu baza salariala minima.
In strainatate urmeaza sa ni se acorde salariul de acolo pe care o sa-l negociem dar banuiesc ca va fi tot un minim.
problema e ca as dori sa stiu ce spune legislatia care este minimum perioadei pe care un muncitor o poate lucra in strainatate(U.E) ca angajat detasat din Romania daca pentru lucrul in afara tarii se mai incheie un alt contract ce trebuie sa prevada acesta.
In cazul repatrierii, daca nu-mi convine sa lucrez in cadrul firmei in tara cu salariul minim ce pot intreprinde pentru a putea primi somaj in perspectiva cautarii unui alt loc de munca mai bun!
Va multumesc!
Discuție Dividende
Buna ziua!
Cese intimpla cu dividendele neincasate de la o societate daca ulterior ea da faliment.Se mai pot recupera si cum?
Multumesc!