avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 950 soluții astăzi
Forum Activitate Hanuka

Activitate Hanuka

In urma decesului parintilor am deschis succesiunea. S-au urmat pasii firesti si a ramas in pronuntare. In luna Octombrie am primit hotararea definitiva cum ca trebuie sa achit o suma surorii mele, c/val a jumatate din apartamentul lasat mostenire. Expertul judiciar care a venit sa evalueze casa a pus o suma imensa si nu a tinut cont ca apartamentul a fost renovat in totalitate dupa moartea tatalui si nu a scazut cheltuielile mele pentru renovare. In perioada in care au avut loc eceste evenimente (evaluarea, hotararea definitiva, etc. ) eu nu am fost in tara (delegatie de serviciu) si nu am putut sa ma incadrez in termenul maxim de 30 de zile de a ataca sau contesta hotararea .
Intrebarea mea este daca pot relua actiunea si cum pot sa atac evaluarea , care nu mi-a fost adusa la cunostinta inainte de a fi data in instanta.
Va multumesc!
Răspuns la discuția reglementare ridicare masini
ynocentta a scris:

Daca evenimentul s-a petrecut in Municipiul Bucuresti,exista incheiat un acord intre municipalitatea si firmele de ridicare autoturisme
Totodata,exista si o hotarare definitiva si irevocabila a instantei de judecata ,care dispune ca ridicarea autoturismelor ,este netemeinica si nelegala


Adica un fel de "alba neagra" !?....
Va multumesc pentru raspuns, si v-as ruga daca cunoasteti numarul/data emiterii acelei hotarari si eventual unde pot s-o gasesc.
O zi buna!
L.G.
Doresc sa stiu ce document legal legifereaza ridicarea autoturismelor proprietate privata parcate mai mult sau mai putin legal.
In plus as dori sa mi se specifice (daca stie cineva ) daca politia comunitara este abilitata legal sa faca copii dupa documentele personale si daca in fisa de atributii a acestora exista documentatie legala privind intocmirea de procese-verbale, notificari, etc., cu titlul de document oficial.
Aceste intrebari vi le pun in contextul in care mi s-a ridicat masina de pe un loc de parcare (cu timp limitat) in interiorul timpului legal alocat parcarii, si nu mi s-a prezentat nici o documentatie in acest sens; cei de la politia comunitara au invocat ca au dreptul sa imi ceara permisul de conducere, in baza unui "regulament cadru" emis intre politia rutiera si dumnealor si au facut o copie dupa acest act, ca sa nu mai spun ca in momentul in care am solicitat docum,entatia oficiala (copia) prin care acestia procedeaza astfel, duduita agent m-a apostrofat si m-a jignit , spunandu-mi ca (citez) :"... sunteti infractori, si cu infractori nu discutam, si nici nu suntem obligati sa va dam documente oficiale" Consider un abuz ordinar si inuman in conditii;e in care aceasta activitate este de fapt jaf la drumul mare.
Va multumesc,
L.G.
Va rog ca cineva autorizat sa imi explice cum sta cazul "dreptului castigat". Este stipulat in vreun articol al Constitutiei (altul decat art.53) sau in vre-o lege, in Carta drepturilor omului?
Sau daca as intenta proces statului roman, sau guvernului pentru "masacrul" ce il pune la cale vis-a-vis de veniturile pensionarilor, a bugetarilor, etc. care ar fi argumentul forte ...?
Multumesc!
Rapid am nevoie de ajutor sa imi dea cineva articolul, legea, sau prevederea din cdul muncii care prevede asigurarea de catre angajator a transportului de la si la pct de lucru in cazul unui punct de lucru in afara orasului
Multam mult!
Răspuns la discuția CCM sau CIM ?
Hanuka a scris:

Am sa fiu mai explicita, cu scuze ca postarea de mai devreme am facut-o in graba si nici redactarea nu a fost cea mai fericita.
Deci, suntem in situatia in care patronatul motivand lipsa bugetului aprobat nu are pe ce sa negocieze noul CCM care expira la 01.03.2010. Sindicatul dupa indelungi consultari a ajuns la concluzia ca este mai bine sa ramanem pe CIM-uri. Practic este un soi de forma de protest deoarece suntem o..."tagma" care nu are voie sa faca greva sau alte forme de protest. Astfel putem , zic cei din sindicat, ca fortam mana patronatului sa faca reducerile de personal (balast) care chiar nu au ce cauta. Regia la acre lucrez are cam 5-6 angajati suprastructura la fiecare "muncitor-producator" daca imi este permis sa spun asa. Adica cu alte cuvinte ar fi o modalitate la marginea legalitatii sa fortam mana sefilor sa mai subtieze din personalul pile-relatii-caldurica.
Cam asa stau lucrurile! Ma intereseaza din punct de vedere Codul Muncii si legislatiei din acest domeniu, daca este OK, si care ar fi consecintele (pro si contra). Intreb asta pentru ca nimeni nu da o explicatie clara concisa si de bun simt, care sa ma acopere in decizi ce trebuie s-o iau.
Va multumesc pentru rabdre si interes.
Hanuka
Răspuns la discuția CCM sau CIM ?
Am sa fiu mai explicita, cu scuze ca postarea de mai devreme am facut-o in graba si nici redactarea nu a fost cea mai fericita.
Deci, suntem in situatia in care patronatul motivand lipsa bugetului aprobat nu are pe ce sa negocieze noul CCM care expira la 01.03.2010. Sindicatul dupa indelungi consultari a ajuns la concluzia ca este mai bine sa ramanem pe CIM-uri. Practic este un soi de forma de protest deoarece suntem o..."tagma" care nu are voie sa faca greva sau alte forme de protest. Astfel putem , zic cei din sindicat, ca fortam mana patronatului sa faca reducerile de personal (balast) care chiar nu au ce cauta. Regia la acre lucrez are cam 5-6 angajati suprastructura la fiecare "muncitor-producator" daca imi este permis sa spun asa. Adica cu alte cuvinte ar fi o modalitate la marginea legalitatii sa fortam mana sefilor sa mai subtieze din personalul pile-relatii-caldurica.
Cam asa stau lucrurile! Ma intereseaza din punct de vedere Codul Muncii si legislatiei din acest domeniu, daca este OK, si care ar fi consecintele (pro si contra). Intreb asta pentru ca nimeni nu da o explicatie clara concisa si de bun simt, care sa ma acopere in decizi ce trebuie s-o iau.
Va multumesc pentru rabdre si interes.
Hanuka
Discuție CCM sau CIM ?
Suntem pusi in situatia de a alege pentru Ambi o perioada limitata de tim sa alegem
1. prelungirea CCM in vigoare cu 90 zile
2. sa lucram pe CIM- uri
Ambiguitatea legislatiei muncii ma pune la colt, efectiv!
Vreau un sfat autorizat, cum este mai bine?Care este alegerea cea mai buna si mai acoperitoare
Multumesc!
Adam Grecu a scris:

@Hanuka, doresc sa va spun cateva lucruri practice:
-cu prima ocazie, proprietara sa intocmeasca o procura in care sa va desemneze ca reprezentant al proprietarului in vederea administrarii apartamentului in cauza; acest document se poate intocmi simplu in fata presedintelui as. de proprietari, se inregistreaza, avand grija sa va pastrati un exemplar; daca reprezentantii asociatiei sunt mai scrupulosi, s-ar putea sa va puna in situatia intocmirii acelei procuri prin notariat; cu acest document puteti participa chiar si la lucrarile AG, practic aveti toate drepturile unui proprietar autentic in ceea ce priveste administrarea apartamentului, drepturi si obligatii;
- faza ca acel apartament este trecut in mod obligatoriu cu 1 persoana este ilegala; dupa obtinerea procurii despre care vorbeam, mergeti la sediul asociatiei cu o cerere (eventual in dublu exemplar) prin care explicati ca in apartamentul respectiv nu locuieste nimeni astfel incat apartamentul sa nu mai figureze cu persoane prezente pentru care se calculeaza cheltuieli specifice pentru nr. de persoane; atunci cand proprietarul vine in tara sa aiba grija sa treaca la intretinere cele 2 pers., chiar daca sederea este sub 15 zile, in asa fel incat sa nu mai fie discutii;
- asa cum spunea dl. consilier Sorin Susca mai sus cu privire la cheltuielile asociatiei, sunt cheltuieli pe care proprietarul trebuie sa le achite, chiar daca efectiv nu locuieste in apt.; avand in vedere cheltuiala de aproape 500 lei pe care ati achitat-o, banuiesc ca aici este inclusa si incalzirea, asa ca...;
- probleme cu matematica... banuiesc ca a fost o mica scapare; se intampla si la case mai mari si nu cred ca este o practica curenta, oricum mai "testati terenul" si daca se repeta, aveti destule mijloace sa ripostati;
Cu stima, Adam Grecu

======================================================================================

Va multumesc foarte mult! Nici ca se putea sa primesc un raspuns mai elocvent !
Cre ca asa voi proceda pana la urma!
O zi si o saptamana minunata!
adiv a scris:

Buna ziua.In ceea ce priveste verificarea activitatii asociatiei art. 55. din Legea nr.230/2007 prevede:
Consiliile locale, cu sprijinul aparatului propriu alconsiliilor judeţene, respectiv al Consiliului General al
Municipiului Bucureşti, exercită controlul asupra activităţii financiar-contabile din cadrul asociaţiilor de proprietari, din oficiu
sau la solicitarea unuia sau mai multor membri ai asociaţiei de proprietari.


------------------------
Multumesc foarte mult!
Am retinut, si o sa vorbesc cu prietena mea sa vedem ce se poate face!
Ar cam trebui ciufuliti, tinereii astia (84 de ani) care administreaza blocul acela!