avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 430 soluții astăzi
Forum Activitate iulianapaduret

Activitate iulianapaduret

Muțumesc! Există un termen? Zi frumoasă!


raluk0207 a scris:

Se merge la orice birou notarial din România, cu actul de identitate, cu certificatele de deces ale părinților, cu certificatul de nastere (si de casatorie daca este vorba de o fiica ) și se solicita o declarație de renunțare la succesiune.

Bună seara! Cum se procedează când cineva vrea să renunțe la moștenire(partea care i se cuvine în urma decesului parinților)? Mulțumesc anticipat pentru răspuns!
Răspuns la discuția Legislatie
Multumesc! O seară frumoasă!
Răspuns la discuția Legislatie
Multumesc! Totuși eu știam ca pentru fiecare an lucrat in grupa a 2 a se acordă 3 luni: 12*3=36 luni,nu?
Răspuns la discuția Legislatie
Buna seara! Mulțumesc pentru răspuns! Data nașterii: 3-06-1967
Discuție Legislatie
Buna seara! Poate ma ajuta cineva sa calculez vechimea in munca:
1 an si 5 luni=necalificat/practicant(prelucrarea lemnului)
5 ani si 2 luni=tamplar(grupa a 2 a)
8 luni=somaj
7 ani si 5 luni(grupa a 2 a)
9 luni somaj
3 ani si 6 luni(reparator panel;nu specifica daca e tot grupa a 2 a)
9 ani si 8 luni(contract direct cu casa de sigurari)
Care este vechimea totala? Cati ani trebuie sa mai platesc la casa de asigurari pentru ca sa pot sa ma pensionez anticipat fara penalitati?
In speranta unui raspuns mai detaliat,va multumesc anticipat.
Răspuns la discuția Legislatie
1 din 1 utilizatori consideră
acest răspuns util
Multumesc pentru raspuns! Sarbatori fericite! La multi ani!
Răspuns la discuția Legislatie
Multumesc pentru raspuns. M-am gandit si eu la asa ceva;totusi cred ca nu conteaza de unde obtii venituri,important este sa ai cu ce te intretine tu si copilul mai ales ca exista un contract legal.Existand un contract legal automat se platesc si toate taxele la stat-cred ca nu are rost sa le mai mentionez. O seara frumoasa!
Răspuns la discuția Legislatie
Buna seara! Nu ati inteles bine.Acel contract va dovedi ca este angajata ca menajera(a mamei ei) mama fiind plecata sa lucreze in Italia. Contractul se incheie in Romania(ca menajera; mai explicit mama isi angajeaza propria fiica sa aiba grija de lociunta pe perioada cat este plecata acordandu-i un salar lunar repet cu contract legal de menajera.
Discuție Legislatie
Buna seara! Daca mama isi angajeaza fiica pe post de menajera(cu contract cf.legii bineinteles) ar avantaja-o pe fiica in obtinerea domiciliului minorului de 6 ani in urma unui divort?(mama lucreaza in Italia).Mai exact,tribunalul v-a lua in considerare acest tip de contract? In prezent fiica este casnica si nu are unde sa se angajeze in zona unde locuieste.Sotul ameninta cu divortul pentru acest motiv cu toate ca el castiga foarte bine.