Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Bună seara! Cum se procedează când cineva vrea să ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Bună seara! Cum se procedează când cineva vrea să renunțe ...

Bună seara! Cum se procedează când cineva vrea să renunțe la moștenire(partea care i se cuvine în urma decesului parinților)? Mulțumesc anticipat pentru răspuns!
Se merge la orice birou notarial din România, cu actul de identitate, cu certificatele de deces ale părinților, cu certificatul de nastere (si de casatorie daca este vorba de o fiica ) și se solicita o declarație de renunțare la succesiune.
raluk0207, utilizator
Muțumesc! Există un termen? Zi frumoasă!

raluk0207 a scris:

Se merge la orice birou notarial din România, cu actul de identitate, cu certificatele de deces ale părinților, cu certificatul de nastere (si de casatorie daca este vorba de o fiica ) și se solicita o declarație de renunțare la succesiune.

Nu.