avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 113 soluții astăzi
Forum Activitate IoanaManuela

Activitate IoanaManuela

Răspuns la discuția Amendamente noul cod penal
Si ce legatura are asta, in momentul de fata se fac 8 luni la an, in majoritatea tarilor europene se fac 6 luni sau 4 luni.La televizor in ultima perioada au fost foarte multe dezbateri pe tema amendamentelor, pe mine ma intereseaza daca vor exista ceva modificari dpdv al anului juridic sau al sporurilor, nu imi pasa si nici nu ma intereseaza daca se vor mai pune catuse sau nu celor urmariti penal .
Se tot spune pe la televizor ca urmeaza sa se voteze noi amendamente la codul penal respectiv codul de procedura penala . Intrebarea mea este unde se pot gasi aceste amendamente , am inteles (tot de la televizor din emisiunile urmarite )ca s-ar face modificare si la anul juridic sa fie 6 luni in loc de 8 luni . Stie cineva mai multe detalii ?
Răspuns la discuția Reasezari (redozari) pedepse
Asta se stie deja de aproape un an , insa nu pot sa concep ca este normal si constitutional , atata timp cat sunt cel putin 3 noi cazuri de trafic international de droguri de risc au aparut in ultimele luni in penitenciarul in care este incarcerat si au primit 5 respectiv 6 ani , acestia au intrat dupa el si ies inainte lui iar situatia la unul este chiar mai grava fiind prins cu 2.5 kg pe iarba daca ar fi sa ne luam si dupa cantitatea gasita la fiecare.
Justitia pana la urma functioneaza in functie de noroc ? Daca esti condamnat pe vechiul cod ai avut ghinion daca esti pe noul cod ai avut noroc .......
Amnistia si gratierea a cazut deoarece nu au fost in stare sa faca un proiect normal , insa acuma cand se va termina mergerea in paralel a celor doua coduri tot nu se va face nimic ? Asta era intrebarea mea initiala , sau daca nu gandesc corect si de fapt justitia nu e in functie de noroc va rog sa ma corectati.
Răspuns la discuția Reasezari (redozari) pedepse
alea ce s-au facut in februarie au fost vrajeala, nu se pot numi redozari,
Cazul meu : trafic international de droguri , vechiul cod 10-20 ani, noul cod 3-10 ani, a luat in noiembrie 2013 10 ani cu executare
Logic nu ar trebui sa aibe parte de o redozare ? Nu e corect ca, cel ce face acum aceasi fapta va lua 5 ani de exemplu iar el din cauza ca a facut fapta pe vechiul cod sa ramana la maximul pedepsei actuale. Unde e egalitatea in acest caz ?
Credeti ca se vor face reasezarile de pedepse pentru cei condamnati pe vechiul cod (ma refer inainte de a 1 februarie 2014 ) ? Ati auzit ceva concret ?
Răspuns la discuția Amnistie si Gratiere
S-a votat , adica s-a respins si acum care sunt sansele sa se introduca alt proiect de lege care sa fie favorabil condamnatilor ? Are cineva vre-o idee, sau nu is in stare de asa ceva
Răspuns la discuția Amnistie si Gratiere
unde ati gasit ca maine va intra in guvern legea? am cautat pe internet si nu am gasit nimic iar link-ul postat nu poate fi accesat :(
Nu se mai stie nimic de legea penala mai favorabila pentru cei condamnati sub maximul legii noi ?
Răspuns la discuția Proiect de lege.art 4/1
proiectul e pe ministerul justitiei , iar discutia gasesti link-ul pe pagina 1 din aceasta postare .

bafta dodonica ! iar daca afli ceva in viitor te asteptam sa ne anunti si pe noi :) suntem la fel de interesate de subiect
in momentul de fata cine a fost condamnat pe vechiul cod si nu are peste maximul noii pedepse nu beneficiaza de nici o reducere