avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 820 soluții astăzi
Forum Activitate gabbi_x

Activitate gabbi_x

daca se achita suma imprumutata in cursul primilor 5 ani de credit se ridica interdictia de vanzare ? adica daca achit si elimin banca din ecuatie, pot sa vand apoi imobilul cumparat prim prog prima casa dupa 3 ani de la contractare? repet, sa presupune ca am achitat deci imobilul a devenit in totalitate al meu.
multumesc anticipat
PS: Cum trebuie sa procedez?
Nu prea am stat acolo in conditiile date. Am stat mai mult pe la prieteni si cum avem o casa in constructie suntem mai mereu pe santier acolo. Noi am sperat sa rezolvam , am anuntat constructorul despre probleme la inceput si a venit a vazut a plecat si nu a mai raspuns (problema este la mai multi vecini). Am apelat la asociatie, etc. Am chemat asigurarea pana la urma in speranta ca se poate repara si ne-au confirmat dat confirmare de viciu. Dupa ce am facut credit (dat avans platit acte si rate)nici nu am mai avut bani de dat in judecata si nici nu ne-am bucurat sa apelam la aceasta solutie. Se pare ca nu exista alta. Cum trebuie sa procedez?
Nu vreau pana la urma decat sa restituie bancii suma imprumutata si sa isi ia inapoi imobilul daca nu pot sa recuperez ce am dat bancii pana acum pana la urma asta e.
Multumesc
Am luat in 2010 prin prima casa o garsoniera intr-un imobil, la inceputul lunii noiembrie. In luna decembrie au inceput sa apara infiltratii de apa la toti peretii exteriori, mucegai peste tot, ne-au mucegait hainele in dulapuri, pe ferestre curge apa siroaie, de umezeala din aer sa nu mai zic. Asta s-a intamplat pe tot timpul sezonului rece in fiecar an, se usuca numai o luna doua vara. Am facut si o constatare avizata, a rezultat viciu de constructie la acoperis si peretii exteriori (sunt la etajul 4 din5, sub etaj mascat). Ce pot sa fac, nu se poate locui acolo? Se poate sa reziliez contractul si sa dea vanzatorul banii bancii inapoi sau sa iau in alta parte daca gasesc se poate transfera creditul?
Răspuns la discuția Credit imobiliar
Vanzatorii sunt 5 persoane fizice.....
Nu cred ca e greu sa dovedesc ca nu as fi cumparat ceva ce nu se poate folosi, nu?
Răspuns la discuția Casatoria si creditele
Multumesc
Răspuns la discuția Credit imobiliar
Cine ar cumpara o casa cu peretii imbibati permanent de apa si mucegai zau asa ? Ce demonstratii ar mai fi necesare? Am luat-o sa o folosesc nu sa ma uit la ea.

In legatura cu insolventa....am cumparat de la 5 persoane fizice....
Multumesc pentru raspunsuri
Răspuns la discuția Credit imobiliar
Din ce punct de vedere este greu ? Ce ar presupune asta ?
Răspuns la discuția Casatoria si creditele
Deci bunurile sotului care nu are credit sunt in siguranta dupa casatorie indiferent ce sa intampla cu creantele sotului care are credit. am inteles bn ? Multumesc
Răspuns la discuția Credit imobiliar
ok. problema cu imobilul respectiv ( o gars intr-un bloc de gars din 2010) e ca au aparut vicii de constructie, care au fost ascunse la momentul vanzarii-cumpararii. mai exact inca de la prima iarna au aparut pete de apa pe peretii exteriori, a aparut mucegai pe toti peretii ext, pe tamplarie curge apa pe interior, geamurile nu se inchid/deschid vara iarna condenseaza de strangem cu buretele apa. am apelat la asigurare si ei au facut o constatare prin care se confirma faptul ca sunt vicii de constructie la acoperis, ap fiind avariat din cauza apei. blocul a avut parcare in momentul cumpararii care ulterior a fost vanduta unei alte persoane si acum se construieste ceva acolo. ap e luat cu prima casa. cum pot sa fac sa renunt la imobil fara sa ma alerge banca ? vanzatorul sa restituie banii bancii , daca se poate si pe ai mei dati in perioada asta si sa isi ia imobilul inapoi pt ca practic nu se poate locui ( am gasit hainele mucegaite in sifonier din cauza umezelii si condensului/ infiltratiilor). Sau daca pot lua ceva echivalent ca pret, daca gasesc ce....se poate transfera cumva creditul si platile pe care le-am facut pana acum catre banca ??? Multumesc