avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 997 soluții astăzi
Forum Activitate georgiana1705

Activitate georgiana1705

Buna ziua .
Locuiesc in casa parintilor mei , impreuna cu logodnicul meu , de aproximativ 4 ani . Parintii mei s-au mutat intr-un alt oras , si refuza sa ma insoteasca la politie aici , in Bucuresti , ca sa imi fac cartea de identitate , cea veche expirand deja de 3 luni . Nu vor nici sa mearga la notar , pentru ca , datorita ...varstei sa zicem , au o teribila teama de orice contact cu autoritatile . Daca inchei cu ei un contract de comodat , pe numele meu si al logodnicului meu , ( contract sub semnatura privata , nu autentificat la notar ) , la care atasam copie dupa actul de vanzare cumparare al casei , procesul verbal de predare-primire al locuintei si buletinele parintilor , credeti ca este suficient ? Multumesc .
Răspuns la discuția CI fara prezenta proprietarului
Multumesc pentru raspunsuri. Locuiesc la acea adresa de cand m-am nascut - 40 de ani -impreuna cu mine au locuit si parintii mei , dar casa este pe numele bunicii mele. Parintii s-au mutat in alt oras , bunica a imbatranit si , de cativa ani , nu mai vrea sa dea declaratia aceea de primire in spatiu , pentru ca ii este frica "sa nu ramana fara casa" . In toate actele de identitate pe care le-am avut pana acum , de la 14 ani , figureaza aceasta adresa .
mentionez ca in aceasta situatie se gaseste si sotul meu - locuim impreuna- doar ca lui in CIP i s-a trecut adresa unde locuia acum 6 ani , cu chirie , iar de atunci , din an in an , isi face o alta carte provizorie , cu aceeasi adresa .
Locuiesc de 6 ani in casa unei rude , care refuza sa ma insoteasca la politie pentru eliberarea cartii de identitate . Nu ma intrebati motivul - este in varsta si mai ciudata , dar in rest e de acord sa locuiesc acolo , ne intelegem bine .Astfel ca , o data pe an , ma duc si obtin o carte provizorie . Am inteles totusi ca ar exista posibilitatea sa imi obtin cartea de identitate printr-o declaratie pe propria raspundere si o verificare la domiciliu a politistului local . Imi puteti spune mai multe despre aceasta situatie ? Ce o sa zica politistul cand o sa afle ca exista un proprietar dar...cu ciudateniile lui ?
in urma cu 4 ani , cand practicam taximetria , mi-a fost suspendat permisul pentru cumul de puncte . Am mai condus insa si mi s-au intocmit 2 dosare penale pentru circulatie fara permis .
Primul dosar s-a finalizat acum 2 ani , in instanta , cand am primit o amenda de 3000 ron , iar al doilea , dupa 6 luni de la primul , cand am primit 6 luni cu suspendare sub supraveghere.
De la al doilea proces am primit sentinta , si o hartie cu cheltuielile de judecata , contul unde sa le platesc si data pana la care trebuie sa fac plata - ceea ce am si facut .
De la primul proces , cel cu amenda , nu am primit nimic , am aflat solutia de pe internet . Din pacate nu am reusit sa strang banii de amenda nici pana acum , pentru ca lucrez ca vanzator , cu un salariu foarte mic , si am si 2 copii minori.
Intrebarea mea este ce pot pati daca nu am achitat amenda ? Au trecut aproape 2 ani , e posibil sa fi "uitat" de mine ? M-as duce sa ma interesez , dar mi-e teama ca le aduc aminte ...
Va prezint urmatoarea speta , cu speranta ca imi puteti oferi niste lamuriri .
Dosar penal , cercetat pentru evaziune fiscala A , cercetata pentru fals in inscrisuri oficiale B . In urma expertizei contabile , care a durat 3 ani , se constata ca , printre furnizorii lui B apare si C , care este citat ca MARTOR , pentru a da lamuriri .
La 2 zile dupa ce da declaratia , lui C i se inmaneaza un exemplar din raportul de expertiza , spunandu-i-se sa depuna obiectiuni in 48 ore . Intrebari :
1. Daca C este MARTOR este legal sa i se aduca la cunostiinta expertiza , care este material probator si nu il priveste pe el ?
2. Are C calitatea necesara sa depuna obiectiuni la expertiza ?
3. Daca , cumva , din martor a devenit invinuit , nu trebuia sa i se aduca la cunostinta aceasta schimbare ?
4. Expertiza contabila a durat 3 ani , iar raportul cuprinde 170 pagini ( fata-verso).
Este normal sa se pretinda formularea de obiectiuni intr-un termen atat de scurt , mai ales cand nici A , nici B , nici C nu sunt de meserie contabili ?
Multumesc pentru ajutor .