avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1000 soluții astăzi
Forum Activitate costimihai

Activitate costimihai

S-au acumulat 4luni (noiembrie2013-februarie2014) pentru care casele de pensii trebuie sa plateasca diferentele rezultate in urma aplicarii indicilor de corectie.Oare se vor plati sau iar se va amina pe motiv de lipsa de bani,ca de obicei.
PIO- si eu fac si refac calcule si nu iese . Lasind la o parte calculele ,din raspunsul casei,am constatat ca 20%OMM, casa il aplica la punctajul mediu anual fara a corecta cu 1,17. Daca aplica intii corectia si apoi 20% iesea aproape de adevar. -pentru stagiu militar= 2,16195x1,17=2,52948x790,7=2000x20%=2400......pentru civil = 0,07596x1,17=0,08887x790,7= 70,27 .total 2400+70=2470....cind primesti raspunsuri de la CASA-posteaza, O SEARA BUNA.
PIO- dupa ce am rumegat raspunsul casei de pensii ceva tot nu este in regula. M-am blocat la calcularea diferentelor de puncte realizate in "sisteme" si impartirea lor la stagiu complect de cotizare. O sa dau fax si decizia de pensie in speranta ca te va ajuta la depistarea eventualei erori de calcul facute de casa de pensii. Dupa calculul lor punctele aferente stagiului de cotizare in specialitate nu sunt corectate cu indicele 1,17,inainte de aplicarea legii 80/95-20%. M-am incurcat in calcule si sper sa le descurcati
PENTRU PIO Am primit raspuns de la casa de pensii si se pare ca acestia au dreptate. Legea 8095 -20% se aplica doar punctajului mediu anual obtinut ca militar(stagiu de cotizare in specialitate) Eu am avut aproximativ 4ani armata +civil ,iar punctajul mediu anual obtinut pentru aceasta perioada nu beneficiaza de marirea de 20%. Cred ca am fost destul de explicit daca mai doresti lamuriri da-mi un nr.de fax si trimit copie dupa raspunsul casei de pensii. CRISTOS A INVIAT.
Răspuns la discuția Recalcularea pensiei
Sunt in aceeasi situatie,dar nu se mai poate face nimic. Curtea constitutionala a dat o solutie prin care ne-a pus in drepturi doar pe jumatate. Chiar daca gasim un avocat bun ,in speranta ca vom ajunge la HAGA dureaza ani buni si multi bani cheltuiti. PASTE FERICIT!
Eu cred ca se poate face contestatie,motivind ca in urma aplicarii indicelui de corectie suma rezultata nu corespunde cu calculele facute conform instuctiunilor legii. Sunt in aceeasi situatie ca si dumneavoastra,nu am facut contestatie cind am iesit la pensie ,necunoscind legile si multe amanunte legate de calculul acesteia.Si eu sunt pensionar tot 2012 si in urma calculelor cu indicii de corectie nu i-mi ies 56 Lei,motiv asteptat de mine pentru a contesta calculele facute de casa de pensii. Eu si alti prieteni si colegi care am iesit cam in aceeasi perioada am facut o sesizare in urma cu aproximativ o luna,si asteptam raspuns.
PIO. Domnule Director. .Subsemnatul.........CNP.........,C.I.seria KT.nr ........,pensionar MAI prin decizia .........din ...........,In baza art.107 din L263/2010,va rog sa aprobati revizuirea calculelor facute dupa aplicarea indicelui de corectie. Solicit aceasta revizuire deoarece suma finala calculata de casa de pensii MAI, este mai mica cu xxx Lei decit suma calculata de mine, conform datelor din decizia de pensionare,prin aplicarea indicelui de corectie stabilit pentru anul 201x respectiv 1,1x. .ASTFEL;---PUNCTAJ MEDIU ANUAL INITIAL -0,00000 x 1,1x = . PUNCTAJ MEDIU ANUAL CORECTAT-0,0000 x 790,7= . VALOARE BRUT FARA Leg.80/95 -0000,00 + . MAJORARE Leg.80/95art.11 alin.3-20% = 000,00 . VALOARE PENSIE BRUT- 0000,00 . C A S - 00 . IMPOZIT - 000 . VALOARE PENSIE NET- 0000 (clculat de mine) . PE CUPON - -0000 . DIFERENTA CALCULATA 00 ,Astept un raspuns oficial din partea CASEI DE PENSII A MAI. . Va multumesc. . Anexez urmatoarele documente. . copie CI . copie decizie pensie , copie cupon pensie. .PIO. aranjarea in pagina o faci cum crezi ca este mai bine,Adresa casei pe plic,recomandata cu confirmare de primire.DACA PRIMESC CEVA VA informez.


SCUZE- DACA SUNTETI MAPn, in loc de DOMNULE DIRECTOR verificati functia ,probabil DOMNULE COMANDANT

Carp M. Casa de pensii nu trimite acte,sau cel putin eu nu am primit nici un document cu calculele facute dupa aplicarea indicelui de corectie. Pe cupon apare PENSIE-2413 .CASS-92 IMPOZIT-211 . Aceste cifre nu pot fi corecte plecind de la punctajul initial-2,23791,cu corectia de 1,17,si tot ce urmeaza exact cum ati calculat Dv. mai sus. Am facut o sesizare scrisa in care am detaliat si calculele corecte (cred eu),si astept un raspuns oficial. .Cit timp trebuie sa astept un raspuns oficial,tinind cont ca termenele legale ,nu sunt intotdeauna respectate,si unde sa ma adresez daca raspunsul intirzie sau motivatia nu este pertinenta? Va multumesc!
Sunt pensionar militar din2012. Dupa aplicarea indicelui de corectie (care sa facut abia in lunaMartie),am constatat ca suma finala calculata de casa de pensie,este mai mica cu 56 lei decit calculul facut de mine. Am sa detaliez si daca binevoiti sa-mi raspundeti daca am dreptate,sau poate gresesc undeva; .Punctaj mediu anual(initial)-2,23791X1,17=2,61835 .Punctaj mediu anual(corectat)-2,61835X790,7=2070,33 .Procent majorare 20%-Legea 80/1995 art 11 alin3.(peste 25 ani ca militar) . 2070,33X20:100=414,066 .Valoare finala brut =2070,33+414,066=2484,39 cass =96lei impozit=222lei .Valoare pensie net =2166 lei (calculat de mine) .Pe fluturas(si pe card) =2110 lei .Nu am retineri sau alte obligatii. Daca calculul meu este corect,si fac contestatie,am sanse sa se refaca calculele? Va multumesc anticipat pentru raspuns.
azi 14.02.2014 am fost la fortele de munca Constanta sa-mi ridic adeverinta din care rezulta contributia pe lunile decembrie 2012-ianuarie 2013. Am constatat ca pe luna Decembrie figurez cu trei zile a cite opt ore si baza de calcul 124 lei,iar in Ianuarie 10 zile cite opt ore cu baza de calcul 372lei.Mentionez ca am lucrat la aceasta firma de paza un program de 24 ore cu 48 ore ajungind la 240 de ore pe luna. CE ESTE DE FACUT? Reclamatie ,unde?