avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 508 soluții astăzi
Forum Activitate anx

Activitate anx

aveti o sugestie?

multumesc anticipat
:">
Va rog sa ma ajutati cu un raspuns daca se poate.

Lucrez la o firma de consultanta de management.
In pachetul de servicii pe care il oferim, un client a solicitat obligatoriu si prestarea de servicii de contabilitate (pe care nu am temeiul legal sa le ofer).
Vor un singur contract pt tot, dar nu ii deranjeaza daca pt contabilitate va factura direct firma de contabilitate catre ei.
Imi puteti da un sfat cum pot trece in contractul meu prestare de servicii contabile - intermediere de servicii contabile? ( mandatar al firmei de contabilitate, sau ...)

Multumesc anticipat
DACA MA POATE AJUTA CINEVA...MULTUMESC

SUNT IN SITUATIA DE A INCHEIA UN CONTRACT DE COLABORARE IN VEDEREA INTERMEDIERII IMOBILIARE, DAR PARTENERUL DE AFACERI MI-A SOLICITAT EXPRES SA INCHEIE CONTRACTUL CA PERSOANA FIZICA.
STIE CINEVA DACA INTERVIN MODIFICARI IN CEEA CE PRIVESTE RASPUNDEREA CONTRACTUALA? CARE SUNT ACESTEA?
CE LEGI GUVERNEAZA ACEST TIP DE CONTRACT?
CARE ESTE DIFERENTA INTRE UN CONTRACT IN CARE PARTILE SUNT P.J. SI CONTRACTUL IN CARE PARTILE SUNT UNA SOCIETATE, CEALALTA PERSOANA FIZICA.(NU PERSOANA FIZICA AUTORIZATA).

MULTUMESC ANTICIPAT,
ANX
:-/#-o:((

Situatia:
srl cu doi asociati 25% respectiv 75%
obiect activ caen 7414: consultanta......
platitoare de impozit pe profit, achitat in trim III 2006.
cifra de afaceri peste 100.000 euro.

care e cota de impozit pe dividende de la 01.01.2007?
cum se calculeaza dividendele de plata si respectiv impozitul pe dividende?
cum se distribuie dividendele?
dividendele se trec in bilantul de sf an 2006? ctb meu imi solicita AGA pentru stabilirea distribuirii dividendelor, inainte de a viza bilant la finantze. e corect?
:((#-o:-/

situatia:
srl cu doi asociati 25% respectiv 75%
obiect activ caen 7414: consultanta......
paltitoare de impozit pe profit, achitat in trim III 2006.
cifra de afaceri peste 100.000 euro.

care e cota de impozit pe dividende de la 01.01.2007?
cum se calculeaza dividendele de plata si respectiv impozitul pe dividende?
cum se distribuie dividendele?
dividendele se trec in bilantul de sf an 2006? ctb meu imi solicita AGA pentru stabilirea distribuirii dividendelor, inainte de a viza bilant la finantze. e corect?
va rog ajutor
de la statut societate cu asociat unic am incheiat ulterior contract de societate la intrarea unui alt asociat in firma.
acum sunt nevoita sa schimb sediul social si registrul comertului imi solicita act constitutiv reactualizat.
stie cineva ce modificari apar fata de actele anterioare?
multumesc