avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 675 soluții astăzi
Forum Activitate Diana1992

Activitate Diana1992

iunie 2011 - iunie 2014
Buna ziua,

Vreau sa dau in judecata (alaturi de cativa colegi de-ai mei) firma la care am lucrat timp de 3 ani pe motivul ca aceasta nu au platit darile catre stat, CAS, pensie, contributii sociale etc.
Tindand cont ca administratorul nu are bunuri materiale executabile, in cazul castigarii procesului, asociatul (cel care detine 90% din firma) are raspundere in fata legii si poate fi el obligat sa plateasca contributiile?

Va multumesc anticipat
Mersi freeelis pentru raspuns, stiti cumva si daca este obligatorie medierea conflictului de munca sau se poate incepe direct procesul?
Buna ziua

Intentionez sa initiez un proces proces colectiv de munca impotriva angajatorului meu care nu a platit contributiile catre stat. Am doua intrebari:
1. Este obligatorie medierea conflictului de munca sau se poate incepe direct procesul?
2. Timp de 3 ani am lucrat si nu s-au platit contributiile catre stat, in cazul castigarii procesului, angajatorul este obligat sa plateasca somajul de care nu beneficiez acum?
Discuție Demisie fortata
Buna ziua,

O cunostinta de-a mea a fost diagnosticata cu tulburare psihotica polimorfa acuta fara simptome schizofrenice. Doctorul psihiatru a zis ca boala respectiva daca e tratata corespunzator nu ar prezenta probleme in campul muncii si i-a dat concediu medical 9 zile. Dupa ce au expirat acele zile s-a intors la vechiul loc de munca (unde lucra cu acte in regula de 6 luni) dar angajatorul a zis ca nu o mai primeste. Ce se poate face dpdv legal in acest sens?

Va multumesc anticipat
Răspuns la discuția Ancheta DGA
va multumesc tuturor pt raspunsuri,

citatia face referire la un dosar unde sunt citata cel mai probabil ca martora, doar ca ma simteam cu musca pe caciula cu alt lucru (e uimitor cate fente va poate face o constiinta vinovata, nu?)

cazul meu (inca nedepistat :dance4:) nu are de-a face cu coruptia ci cu teribilismul


Discuție Ancheta DGA
Buna ziua, recent am primit o citatie la directia generala anticoruptie in vederea unei audieri. Banuiesc ca am fost citata ca martor intr-un dosar mai mare. Problema este daca as fi fost chemata pentru alta fapta pe care o credeam nedescoperita. Stie cineva daca respectiva institutie se ocupa si de furturi marunte (sub 20 ron)?