avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 607 soluții astăzi
Forum Activitate Fonai

Activitate Fonai

Buna seara! Va rog sa imi spuneti cate oi pot sa tin in gradina mea, in conditiile in care am o gradina cu iarba in suprafata de 2.5 ha, iar casa vecinului se afla la o distanta de cca 150m ? Astept raspunsul dumneavoastra, daca se poate cu trimitere la temeiul legal. Va multumesc! Va doresc o seara placuta!
Răspuns la discuția Dreptul la concediu de odihna
Beneficiaza de concediu de odihna pentru prioada lucrata efectiv in 2013, adica 1 ianuarie 2013-19 aprilie 2013. Acest concediu se putea compensa in bani, avand in vedere ca sutul d-voastra se gaseste cu CIM suspendat la aceasta data, sau asa ar trebui sa fie. Se acorda 5 zile lucratoare pentru luna lucrata, ca atare ar trebui sa se plateasca 15 zile lucratoare.
Faceti o cerere scrisa catre conducerea scolii prin care solicitati acest lucru, ar trebui sa se aprobe. Bafta, si multa sanatate sotului!
Răspuns la discuția Transe vechime
Buna ziua! Dupa datele pe care le-ati furnizat la 01.09.2013 aveti urmatoarea vechime:
Efectiva la catedra: 5 ani, 5 luni, 2 zile
CIC: 3 ani, 6 luni, 27 zile
C.studii: 3 ani, 0 luni, 0 zile
CFP: 1 an
Ceea ce nu stiu, si nu vreau sa va derutez, este daca concediul pentru studii intra la vechimea in invatamant, ca atare situatia este aceasta:
Vechime in invatamant: 8 ani 11 luni 29 zile ( fara C. studii)
11 ani 11 luni 29 zile ( cu C. studii)
Vechime in munca 11 ani 11 luni 29 zile
CFP nu intra in calculul nici unei vechimi.
Repet este vechimea la 01.09.2013
Sper sa va fi fost de folos!!!
Buna ziua! Aveti dreptate, CIC se considera vechime in invatamant (la acordare transa salarizare in invatamant) , dar nu intra in calculul celor 10 ani pentru acordarea sporului de fidelitate. Persoana va beneficia de acest spor cand isi va copleta perioada pana la 10 ani fara a lua in calcul perioada CIC ( a avut 9 ani neintrerupti pana la CIC mai face 1 dupa CIC).
Buna ziua! Aceasta situatie este si la noi la scoala, am o ingijitoare cu peste 20 ani vechime care, pana in decembrie 2013 avea cu putin peste 800 lei salariu minim brut/tara, o alta ingrijitoare cu 4 ani vechime era mult sub 800 lei, drept urmare trebuia sa ii asigur salariu minim brut...ca atare diferenta dintre cele doua era f.mica in jur de 20 lei. Acum, din ianuarie 2014, salariu minim brut/tara este de 850 lei, ca atare amandoua salta cu salariu la aceasta valoare, deoarece nici una nu ajungeau, conform incadrarii aici. Asa ca indiferent de vechime in munca au acelasi salariu. Nu este corect, dar legea e lege si trebuie sa o respectam. Am inteles ca sindicatele au fost sesizate, poate vor face ceva si pentru aceasta categorie de salariati, ca prea i-au dat uitarii. Mentionez ca sunt secretara la scoala da eceea cunosc in detaliu aceasta problema.
Răspuns la discuția Salariu in invatamant
Buna ziua, nu cred ca am inteles exact intrebarea....in salariu brut se regasesc toate sporurile, inclusiv vechimea, pentru toate categoriile de personal: didactic, auxiliar si nedidactic.
Cu deosebit respect va rog sa imi spuneti care va fi salariul de baza pentru un functionar public - functie publica locala, grad profesional asistent S ? La aceasta clasa se mai adauga clasa core4spunzatoare vechimei in munca sau nu? In speranta ca voi primi un raspuns cat mai curand posibil, va multumesc respectuos si va doresc o zi frumoasa!!!