avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 674 soluții astăzi
Forum Activitate reluqqqqq

Activitate reluqqqqq

am si eu o intrebare. mi s-a furat telefonul, smartphone, am vazut persoana care a fugit cu el , si am depus plangere la politie.
intrebarea mea este din moment ce acel telefon imi fusese daruit de fratele meu care mi l-a cumparat din Germania, era nou nout, dar nu aveam acte pe el, fiind un cadou, mai poate fi gasit acel telefon?
mai are rost sa astept? sau cazul a fost clasat? sun pe acel numar si suna inchis.
telefonul avea parola, nu putea fi folosit decat daca stiai parola.
politita mi-a zis ca ma va suna daca il vor gasi...
dar au trecut deja 4 zile si nici un raspuns.
mai are rost sa imi fac sperante?
telefonul era destul de scump dar avea si valoare sentimentala fiind de la fratele meu.
Sincer va spun ca imi este jena sa depun acea plangere , mai ales ca acea persoana nu o cunosc decat fizic, relatia a fost intamplatoare. nu ii stiu adresa nu stiu nimik despre el.
Buna ziua.
in urma cu cateva luni am avut o relatie sexuala cu un barbat casatorit.
a fost doar o aventura.
acum ma urmareste. imi trimite mesaje de intimidare si ma acuza ca l-am infectat cu HIV.
testul Elisa pentru Hiv l-am facut chiar a doua zi dupa ce am avut relatia cu el. testul a iesit negativ.
l-am informat , i-am aratat hartia, dar el continua sa imi trimita mesaje ca nu voi scapa de el. ca ma va urmari peste tot mai ales daca l-am infectat pe el si familia lui cu HIV.
in urma cu cateva zile am chemat politia pentru ca sarit la mine, m-a asteptat pe casa scarii si a vrut sa intre in casa. nu l-am lasat si m-a apucat de gat, strangandu-ma foarte tare.
am fugit si am cerut ajutor la niste oameni ascunzandu-ma intr-un magazin. am chemat politia iar el a fugit.
nu l-au urmarit deloc.
mi-au pus cateva intrebari si mi au zis sa fac reclamatie la Politie.
nu stiu daca numele lui este real pentru ca mereu imi trimite mesaje de pe profiluri diferite de pe siteul pe care l-am cunoscut.
imi pune mereu aceleasi intrebari unde m-am imbolnavit , de ce il mint. ca nu voi scapa de el pentru drama prin care trece.
mai nou si-a facut testul si el si sotia din cate imi spune in mesaje. dar continua sa se teama ca eu i-am dat HIV. bineinteles a iesit negativ.
imi spune ca testul nu este sigur , ca i s-a spus sa il repete peste 2 luni.
dar mi-e teama ca ma va urmari.
era intr-o stare de furie cum nu am vazut pe nimeni.
intr-adevar cu cateva zile inainte sa ma atace am ras de el si i-am zis ca am SIDA.
ma saturasem sa imi tot scrie mesaje ca eu l-am imbolnavit.
ii propusesem sa facem testul si sa vada si el cum imi ia sange, dar furia lui a fost atat de mare incat nu a mai asteptat pana a 2-a zi si m-a strans de gat aruncandu-ma intru-un gard viu.
mi-a scris intru-n mesaj ca este atat de furios incat ar baga cutitu in mine.
chiar ma tem pentru viata mea.
nu stiu ce sa fac.
primesc cate 20 de mesaje pe zi in care ma ameninta ca daca ii iese pozitiv la al 2/lea test nu voi scapa de el niciodata.
mi-e teama pentru viata mea.

Răspuns la discuția Circulatia cu bicicleta
Multumesc
buna ziua
am si eu o intrebare: in legatura cu circulatia bicicletelor pe drumuri publice exista cumva o anumita legislatie?
Deoarece am inteles ca dacanu ai faruri pe fata si pe spate poti primi amenzi si de 600 ron.
Sau de asmenea, daca circuli cu bicicleta iarna este si acest lucru interzis si se amendeaza.
Totusi eu nu am vazut scris niciodata asemenea reglementari.
Unde le-as putea gasi?

Va multumesc anticipat.
Răspuns la discuția Promisiune neonorata
Dar daca as face o plangere la Politie? pana la urma a fost un martor
Buna ziua.
Am si eu o intrebare.
Problema mea pe scurt este urmatoarea:

Am vandut in luna noiembrie un convector vechi, pe baza de gaz, dar in buna stare de functionare, arata ca nou la un pret 350 ron, in timp ce unul nou asemanator se gaseste in magazine cu 1200-1600 lei.

Nu am facut acte (factura, chitanta), am vandut la 2 soti, si am avut un martor (un prieten de-al tatalui meu). Am primit din toata suma doar 200 lei. Apoi in luna decembrie 2014 am primit in cont pe card 50 lei , iar in luna ianuarie inca 50 lei .
De atunci sun mereu purtat cu vorba ca voi primi si restul de bani.
Cand am intrebat mi s-a spus ca convectorul functioneaza bine, ca sunt multumiti de convector, dar numai ca nu mai au bani.
Imi este greu sa cred asta deoarece amandoi au serviciu.
Inca din luna ianuarie mi se spune la telefon sa revin saptamana viitoare.dar saptamana viitoare primesc acelasi raspuns

Ce as putea face in aceasta situatie?
Am si eu o intrebare.
Urmeaza sa imi sustin prima inspectie de definitivat si mi s-a spus de catre inspectorul de specialitate ca planurile mele de lectie nu mai sunt la moda, nu se mai fac de cativa ani, si sa imi procur unu schelet de plan de lectie modern
Ati putea sa ma ajutati si pe mine cu un astfel de plan pe care sa il completez ulterior? Deorece nimeni nu ma poate lamuri cum arata un plan modern.
desi nu downloadez cu anumite programe filmele artistice, am inteles ca acestea pot fi vizionate gratuit pe anumite site-uri.

Totusi, unii m-au avertizat ca si aceasta vizionare ar putea fi sanctionata de lege.

Este adevarat ca pot primi amenda daca vizionez filme artistice pe anumite site-uri care ofera posibilitatea de a le vedea gratuit? Nu se incalca astfel drepturile de autor?
am si eu o intrebare.
Ca si cadru didactic am primit si eu acea suma de 700 lei.
As vrea sa ma inscriu la anumite cursuri, dar mereu mi se spune din toate partile sa astept,
ca trebuie sa fie creditate de Ministerul educatiei,
ca trebuie sa fie doar pe specialitatea ta (nu ma pot inscrie la un curs de innot pentru ca nu am facut facultatea de ed. fizica),
ca trebuie sa fie doar anumite cursuri care vor fi sugerate de inspectorat
ca trebuie sa inceapa cu data de 5 ian. 2015
ca nu iti poti rezerva locul la curs de pe acum, platitnd un aconto.

Ma poate lamuri si pe mine cineva daca acestea sunt doar zvonuri sau nu?