avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 520 soluții astăzi
Forum Activitate lory22

Activitate lory22

Răspuns la discuția Sechestrare marfa
Am doar facturi fiscale pe firma a tot ce am luat acolo.
Răspuns la discuția Sechestrare marfa
Conractul de inchiriere nu se facuse ca d-l astepta intabularea.
Buna ziua . In urma cu 3 luni am luat o casa pentru a face un punct lucru pentru firma, cum proprietarul nu detinea toate actele de intabulare si autorizatii a fost de acord sa mutam bagajele, sa facem noi dotarile necesare , iar cheltuilelile se scad din chirie. Intre timp noi am cumparat toate necesare , au fost instalateobiectele sanitare, prize, a fost facut contractul de curent... cu acordul propietarului am facut si o anexa din lemn , anexa ce a fost ceruta la inceput.... am amenajat si o gradina .... a trecut 1 luna de cand tot ne amana cu actele si noi nu puteam finaliza nimic din acest motiv... Cand am avut o discutie mai serioasa cu aceasta persoana ca vreau sa urgentam actele , el a devenit foarte agresiv si chiar a inceput sa ne ameninte ca daca nu ne convine sa parasim locatia.A pus lacat la poarta si nu mai pot intra nici macar sa ridic produsele cu care sa lucram la firma.Am apelat la un avocat care sa ma indrume corect ce sa facem in acest caz..Am fost la politie sa facem o plangere si ne-am dus sa cerem ridicarea marfii , binenteles d.l proprietar a avut un comportament agresiv si a jignit acest avocat.Am cerut d.lui avocat sa aduca de la tribunal o cerere in care sa ne putem lua tot de acolo cu un proces verbal de ridicare a bunurilor. Nu am primit nici un raspuns , Ce sfat imi dati , ce sa fac, cui sa ma adresez?
Discuție Identitate
Buna ziua, cum se procedeaza in cazul unei persoane care foloseste copia unui act de identitate a unui cetatean italian si posteaza pe facebook poza cu textul "distribuiti aceasta poza a unui cetatean italian care umbla cu acte false, cum vedeti aceasta persoana anuntati politia". ce este de facut in acest caz... mentionez ca domnul are un conflict cu aceasta persoana deoarece a luat o casa in chirie si nu a vrut sa ai faca documente, si cum a fost refuz total sa faca un contract a fost dat afara cu pretextul ca a violat o proprietate privata.Va rog daca puteti sa imi dati niste sfaturi cum se procedeaza in acest caz.Multumesc.
Buna seara multumesc pentru raspuns, am apelat la un avocata deoarece nu numai ca nu a vrut sa declare dar am fost sechestrata in casa si eu reprezint si o firma cu o distributie de cosmetica deci de cateva zile sunt cu activitatea blocata. D.l avocat deja ai face 3 cazuri civil penal, a sechestrat si amenintat si colaboratorul meu din Italia si nu numai azi la telefon a amenintat si avocatul meu care ma va reprezenta.
Multumesc.. Dar proprietarul are dreptul sa ne dea afara nejustificand contractul , mentionez ca a facut asta pentru a nu plati taxe la stat si impozite., si a tot amanat momentul dar a lasat si chiar aprobat tot ce am facut aici ca investitii.
Buna ziua, am o problema legata de inchirierea unei case...Am gasit o casa pentru a o inchiria pentru o perioada lunga.Propietarul a fost de acord si a cerut in avns chiria pentru 3 luni cu speranta ca dupa ce va face cadastrarea imobilului ni se va face si un contract de chirie. Mentionez ca am avut acordul lui verbal sa facem o alta anexa tip magazie pentru depozitare si terenul aferent sa il amenajam cu plante si brazi... Ma confrunt cu situatia ca nu mai recunoaste nimic din ce a spus, nu vrea sa faca contract si mai mult ne obliga sa il cumpram sau sa parasim casa. Am investit circa 2000 euro si acum vrea sa ne dea afara. Ce este de facut.Noi am inregistrat mesajele unde scria si aproba tot chiar si martori. Va rog sa ma ajutati sa stiu ce trebuie facut?
Răspuns la discuția Refuz plata facturi
Buna seara, cum sa incerc pe cale amiabila daca a folosit acte false, a adus copie a unei firme care prin verificare nu ai apartine... ea nu raspunde la telefon, cum se procedeaza ?
Buna seara, as dor sa stiu cum se procedeaza in cazul unui client care refuza sa faca plata unor facturi. Mentionez ca aceasta clienta a vorbit atat la telefon cat si pe pagina de facebook, aproape zilnic, pana cand a venit scadenta si a blocat tot. La telefon a spus ca face plata dupa care a refuzat sa mai raspunda . Clienta nu este din oras deci va trebui sa trimit instiintari in orasul ei. Exista o procedura sau trebuie sa fac o plangere la politie?
Răspuns la discuția Executare silita
Multumesc pentru raspuns, dar trebuie sa existe o solutie, nu cred ca un executor judecatoresc nu gaseste solutii. ce facem trecem cu vederea, asta se chiama inselacune dupa parerea mea, emite bilete la ordin neacoperite . Ce solutii imi puteti da? multumesc