avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 113 soluții astăzi
Forum Activitate nico44

Activitate nico44

la ONRC nu spun nimic,vor doar contract cesiune parti sociale si nu as vrea sa mi respinga cesiunea .daca as mai plati c/v parti sociale la val pe care o are acum capitalul social ( cei care renunta au peste 90% din capital) as da sigur faliment eu -cel care preiau toata firma.
multumesc!
chiar am fost la un notar si mi a spus ca nu se poate (asta inainte sa lansez interbarea pe forum) acum o sa merg la alt notar
singura problema ar fi la ce valoare se platesc taxele la notar deoarece firma are un capital social mare si este si cu probleme mari (datorii etc )
Se poate face cesiune cu titlu gratuit parti sociale intre asociatei, in ce conditii si cum trebuie sa arate contractul cesiune?
un model de contract parti sociale cu titlu gratuit aveti si contractul trebuie autentificat la notar
ma puteti ajuta?
faliment persoane juridice
Răspuns la discuția Cesiune parti sociale
care este actul modificator al actului constitutiv?
hotararea AGA a carui societate;
1. cea care este cesionar
2.cea care este cedent
3. cea care pierde prin cesiune un actionar si devine SRL cu actionar unic ?
Hotararea AGA a cui?
a carei societatii ?
cea care devine prin cesiune asociat unic, a celei care cesioneaza sau cea care se transforma din SRL cu 2 actionari in SRL cu actionar unic?
Este un SRL cu 2 actionari pers. juridice. una isi cedeaza toate actiunile catre al 2 lea actionar. CARE sunt actele necesare pt. Registrul Comertului?