Forum Discuţii juridice Societăţi comerciale Cesiune parti sociale
Discuție deschisă în Societăţi comerciale

Cesiune parti sociale

exisat un SRL ,cu 2 actionari , in parti egale( pers. juridice), unul dintre actionari cedeaza toate partile sociale catre celalalt actionar pers juridica . Care sunt pasi de urmat?Ce acte sunt necesare ?
Va trebui sa depuneti dosarul la ORC.

Acte necesare:

1. Cerere de înregistrare (original);
2. Actul modificator al actului constitutiv (hotărârea adunării generale a asociaţilor)
3. Actul constitutiv actualizat;
4. Contractul de cesiune, în original;
5. Declaraţiile date pe proprie răspundere de către asociatul unic/noii asociaţi care prin cesiune sau moştenire au dobândit părţi sociale/noii administratori din care să rezulte că îndeplinesc condiţiile legale pentru deţinerea acestor calităţi (original);
6. Imputernicire specială (în formă autentică), avocaţială sau delegaţie pentru persoanele desemnate să îndeplinească formalităţile legale (original).
7. Dovezile privind plata taxelor/tarifelor legale
care este actul modificator al actului constitutiv?
hotararea AGA a carui societate;
1. cea care este cesionar
2.cea care este cedent
3. cea care pierde prin cesiune un actionar si devine SRL cu actionar unic ?