avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 369 soluții astăzi
Forum Activitate ionut2006

Activitate ionut2006

Răspuns la discuția Contract individual de munca
multumesc,
probabil ca pe celalalt exemplar nu exista modificarea facuta,doar p[e cel pe care il detin
Răspuns la discuția Distrugere (autoturism)
multumesc,
deci va trebui sa ma judec cu individul daca doresc sa recuperez din prejudiciul pe care mi la facut,
politia a facut poze la fata locului cu autoturismul cand am dat declaratia.
Buna seara, o practica obisnuita printe angajatorii romani de a nu pastra o transparenta a contractelor de munca modificate dupa citire sau semnate in alb,
Va spun ce am patit eu, prima mentiune pe care am observat-o imediat , atunci cand m-am angajat a fost ca : la un anumit puct din contract unde este descrisa perioada de proba si preaviz, ca dupa semnarea contractului era trecut cu pixul cifra 2 peste cifrele 15 imprimate pe contract, si aici vorvesc de perioada de previz in cazul concedierii, sa va transcriu cateva cuvinte: prioada de previz in cazul concedieri este de 2 zile lucratoare, comform legii nr 53/2003-Codul muncii
Ma gandesc ca daca citim codul munci la respectiva referire scrie clar ca este vorba de 15 zile, daca ne luam dupa cod....daca nu, eu cum dovedesc ca a fost modificat dupa ce am semnat?
si a doua problema : o clauza de confidentialitate in care eu ca angajat ma oblig sa respect confidentialitatea informatiilor pe care le voi obtine ca efect al executarii contractului de munca prin natura sarcinilor de serviciu sau in mod incidental, situatia financiara a firmei,liste cu furnizori, produse si clienti ale firmei..in timpul executarii contractul dar si dupa incetarea acestuia......in caz contrar ma oblig sa despagubesc societatea cu minim 100000euro,
vreau sa stiu daca este legala aceasta clauza, nu am nimic impotriva de a pastra confidetialitatea acestor date, insa daca eu ma duc la un interviu si angajatorul ma intreaba: daca am experienta in a vide/produce acele produse, daca cunosc clienti...samd, lucruri pe care intr-o piata mai multi furnizori au aceiasi sau o mare parte din clenti identici sau similari. Va trebui sa ma reprofilez? practic experienta mea la acesta firma este egala cu zero din pricina acestei clauze?
Multumesc,
buna ziua, incerc sa va explic in cateva cuvinte patania pe care am trait-o in scumpa noastra Romanica:
acum o saptamana , undeva la marginea orasului am avut o altercatie cu un conducator auto, pe scurt: dansul a incercat sa iasa dintr-o parcare..era sa ma sifoneze un pic, eu ii acord prioritate si ii fac un semn discret ca data viitoare sa fie mai atent.E din momentu acela a inceput nebunia, a inceput sa mearga foarte incet sa nu cumva sa observ ca dansul are autoturism.Eu il ignor, ma angazez intr-o depasire unde reusesc sa ma incadrez pana la urma in fata lui pana la o intersectie unde trebuia sa astept ca tot omul.
Acest cetatean nu a putut accepta ca eu sa il depasesc si vezi doamne, sa nu ma "supun" dorintei lui de a ma tachina in trafic, urmeaza un schimb de injurii tipic traficului romanesc,ma ameninta ca se da jos si ca ma omoara ca ma bate de ...bla bla bla, ciudat era faptul ca incerca sa imi blocheze autoturismul cu autoturismul lui, practic..parca ne angazasem intr-o partida de fotbal cu o minge imaginara. In fine, reusesc sa-l evit si demarez in tromba in speranta de a scapa de acest cetatean, din pacate la aproximativ 70 de m, era o alta intersectie de tip giratoriu unde trebuia sa acord prioritate participantilor la trafic....la care acest cetatean pride ocazia si imi blocheaza autoturismul, se da jos din masina(probabil cu intentia de a ma scoate pe mine afara din masina sa imi aplice cateva corectii, ca de ...se pare ca nu am invatat aceasi legislatie auto) insa probabil fortat de claxoanele insistente participantilor din trafic, dansul nu reuseste decat sa-mi aplice cateva lovituri de picior pe portiera dreapta fata, se suie in masina si demareaza in tromba....
Astept la interesectie, bineiteles ca a disparut..si dupa ce ajung la o sectie de politie am inceput sa dau declaratii.
Din cate am inteles, aceasta persoana poate fi acuzata de distrugere, Acum ma poate cineva ajuta sa-mi spuna ce inseamna asta din punct de vedere legal, in afara de ...sa zicem ca ar fi obligat sa-mi plateasca factura comform reparatiei masinii,
Acest cetatean atrage asupra lui vre-o amenda din partea statului sau..nu stiu ...ce se intampla?
am o saptamana de la incident si nu m-a sunat nimeni de la politie sa-mi spuna daca l-au identificat pe cetatean (dupa nr auto declarat de mine), va trebui sa ma judec eu cu el?
multumesc pentru rabdare si astept cu interes raspunsul d-vs,

Răspuns la discuția am nevoie de un raspuns....
da..o sa incerc asa.
dar nu este vina mea ca nu s-a facut contractul de vanzare cu schita nu?
am scos un extras de carte funciara dupa o succesiune ....dar nu spune sau solicita nici o schita,
am intrebat citiva vecini....nici ei nu au.
daca folosesc una identica merge ???(daca fac rost bineinteles)
vreau sa vand o garsoniera dar imi trebuie o schita a ei , pentru evaluare......
nu am schita si nici nu am primit asa ceva la cumparare!
ce trebuie sau ce pot sa fac???
Răspuns la discuția O Urgenta -proces asociatie...
am revenit: ina o data scuze pentru nervii pe care i-am strnit la cativa dintre D-vs.
ieri eram chiar putin panicat,
astazi m-am interesat la arhiva si am aflat si nr dosarului (credeam ca trebuie nr dosarului depus de avocatul meu,de acea nu eram sigur ca este un dosar) si ca intradevar a fost amanat si cand trebuie sa mearga la urmatoarea infatisare.
eram dezorientat rau de tot, am vzut avocatul asta asa aiurit care imi spunea cateva lucruri dupa car se contrazicea si la sfarsit m-a inteba pe mine cand are el proces?...
Multuesc pt timpul acordat !:)
Răspuns la discuția O Urgenta -proces asociatie...
scuze pentru ieri,nu am mai putut scrie nimic,
o sa revin azi cu lamuriri(SCUZE)
Răspuns la discuția O Urgenta -proces asociatie...
pai...daca nu este nici un dosar...??
e posibil sa obtii o amanare fara un dosar? intreb pt ca sti ca tot ce i-am lasat este acasa la el(cine stie poate a luat cu el ceva vre-o copie dupa certificatul de deces al celui dat in judecata si a cerut o amanre pentru succesiune sau ceva de genu')
credeti ca se poate face asa ceva?:(
Răspuns la discuția O Urgenta -proces asociatie...

ok, asta am sa fac,poate m-a sfatuiti cum sa procedez..va rog!

Poate o fi vreun ametit care nu stie termenele; si mie mi se-ntampla; daca nu am agenda sunt in pom:O
Mai bine interesati-va la arhiva instantei, daca nu va poate spune.
Si daca va continua asa, schimabti-l;)