avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 523 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Contract individual de munca
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Contract individual de munca

Buna seara, o practica obisnuita printe angajatorii romani de a nu pastra o transparenta a contractelor de munca modificate dupa citire sau semnate in alb,
Va spun ce am patit eu, prima mentiune pe care am observat-o imediat , atunci cand m-am angajat a fost ca : la un anumit puct din contract unde este descrisa perioada de proba si preaviz, ca dupa semnarea contractului era trecut cu pixul cifra 2 peste cifrele 15 imprimate pe contract, si aici vorvesc de perioada de previz in cazul concedierii, sa va transcriu cateva cuvinte: prioada de previz in cazul concedieri este de 2 zile lucratoare, comform legii nr 53/2003-Codul muncii
Ma gandesc ca daca citim codul munci la respectiva referire scrie clar ca este vorba de 15 zile, daca ne luam dupa cod....daca nu, eu cum dovedesc ca a fost modificat dupa ce am semnat?
si a doua problema : o clauza de confidentialitate in care eu ca angajat ma oblig sa respect confidentialitatea informatiilor pe care le voi obtine ca efect al executarii contractului de munca prin natura sarcinilor de serviciu sau in mod incidental, situatia financiara a firmei,liste cu furnizori, produse si clienti ale firmei..in timpul executarii contractul dar si dupa incetarea acestuia......in caz contrar ma oblig sa despagubesc societatea cu minim 100000euro,
vreau sa stiu daca este legala aceasta clauza, nu am nimic impotriva de a pastra confidetialitatea acestor date, insa daca eu ma duc la un interviu si angajatorul ma intreaba: daca am experienta in a vide/produce acele produse, daca cunosc clienti...samd, lucruri pe care intr-o piata mai multi furnizori au aceiasi sau o mare parte din clenti identici sau similari. Va trebui sa ma reprofilez? practic experienta mea la acesta firma este egala cu zero din pricina acestei clauze?
Multumesc,
Cel mai recent răspuns: Cornel Vasile , Consilier juridic 07:03, 26 Octombrie 2010
Buna seara. va pot raspunde la prima problema, ITM nu ar trebui sa primeasca contractul individual de munca cu mai putin decat prevede legea, pentru inregistrare.
Ultima modificare: Luni, 25 Octombrie 2010
ContSters145137, utilizator
multumesc,
probabil ca pe celalalt exemplar nu exista modificarea facuta,doar p[e cel pe care il detin
Ultima modificare: Luni, 25 Octombrie 2010
ionut2006, utilizator
ionut2006 a scris:

multumesc,
probabil ca pe celalalt exemplar nu exista modificarea facuta,doar p[e cel pe care il detin


Daca considerati ca s-a facut un fals pe c.i.m. dupa ce l-ati semnat puteti seszia oranele de cercetare penala ... preavizul in cazul concedierii este de 20 de zile lucratoare, potrivit CCMN ... posibil sa fi vrut sa scrie 20

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Clauza confidentialitate lexxxy lexxxy Buna Am fost angajat la o societate si la contract am un act aditional cu clauza de confidentialitate care suna cam asa. Art1. Pe durata existentei ... (vezi toată discuția)
Contract de confidentialitate raulmotica raulmotica Buna ziua. As dori o informatie privind contractul de confidentialitate. In cazul in care doresc sa plec cu demisie (preaviz de 15 zile) din firma la care ... (vezi toată discuția)
Clauza confidentiala vany vany Angajatorul are obligatia de a anunta salariatul cu 15 zile inainte de semnarea actului aditional in vederea modificarii contractului individual de munca prin ... (vezi toată discuția)