avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1400 soluții astăzi
Forum Activitate frumuselul20009

Activitate frumuselul20009

Am lucrat 17 ani si 6 luni ca militar angajat,la transmisiuni,am 8 ani si 9 luni de grupa a 1 a,din 2012 lucrez in sistemul privat,pana acum am acumulat aproape 29 de ani de munca,legal in anul 2026,februarie,adica la 58 de ani si 9 luni,pot iesi la pensie de varsta cu pensie militara.Vreau sa stiu daca pot iesi la pensie anticipata si cand?
Mentionez ca in anul 2008 ,cand am parasit sistemul militar,a fost datorat terminarii contractului la 41 de ani,atunci nu se mai putea prelungi.
Buna ziua,As vrea sa-mi raspundeti si mie va rog,daca se poate.Pe data de 25 martie anul acesta am fost executat silit la serviciu cu proprire pe salariu,se poate face contestatie la aceasta in termen de 15 zile?
Din toate actele primite de la executorul judecatoresc..adica,instiintare,somatie mobiliara,contractul facut de mine cu banca,o incheiere a camerei de consiliu,apoi infiintarea propriri,din auzite trebuia sa mai primesc si o declaratie de scadenta anticipata a creditului,pe care nu am primit-o.
.Era obligat sa mi-o trimita?
si daca pot face contestatie in termen de 15 zile,va rog sa-mi raspundeti
Va Multumesc
Buna ziua,va rog sa-mi raspundeti si mie,daca am primit la serviciu executarea silita,adica propirea pe salariu,deci executarea mea silita a inceput,mai pot face contestatie si in cat timp?
Răspuns la discuția Executare silita
nu mi-au zis nimic,doar ca mi-au trimis o scrisoare cu continutul care este trimis si la serviciu
Răspuns la discuția Executare silita
multumesc si care este termenul legal?
Buna ziua,am o datorie la banca neplatita din 2009,acum am primit acasa ca mi-au trimis la serviciu ca voi fi executat silit cu proprie salariu1/3 din salariu,ce mai pot face in cazul acesta?
imi poti spune cum se procedeaza? Nu am trecut niciodata prin asa ceva,ce acte si unde trebuie sa merg ,la judecatorie
este nevoia de un avocat,pentru a face contestatie la judecatorie
unde si cum trebuie facuta contestatia?
Multumesc,Din cate am auzit si am citit pe aici,executarea silita intervine la 90 de zile de la plata ultime rate,ori la mine executarea silita a fost intentata pe 26 februarie 20014,eu am platit ultima rata in martie 2009,iar ca acte primite de la executor,am primit urmatoarele,instiintare,somatie mobiliara,copie dupa contractul meu cu banca,o hartie cu sedinta camerei de consiliu unde zice ca judecatoria incuviinteaza executare silita si onorariul care il cere executorul,iar ce mi-se pare suspect,pe nici-una din harti nu este stampilat si semnat de grefiera si de judecatoare,sunt doar stampie si semnaturi de la executor.ce pot sa fac? Multumesc