avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 651 soluții astăzi
Forum Activitate Ina2014

Activitate Ina2014

Va multumesc frumos pentru raspuns. Incepusem sa cred ca nu voi obtine clarificari. O zi minunata!
Nu se cere renuntarea la cetatenia romana! SUA si Romania tolereaza dubla cetatenie.
Sunt cetatean romano-american. Am 2 proprietati in Romania si una in SUA, pentru care platesc taxe, impozite pe venit (terenuri agricole), taxe la biserica, in Romania, cat si in SUA.
Actul (cartea) de identitate din Romania imi expira in decembrie si din ce citesc, acum va trebui sa imi fac un document care trebuie reinnoit anual (pentru cetatenii care traiesc in afara Romaniei). Nu mi-am reinnoit pasaportul si permisul de conducere romanesc din motive diferite, folosind pasaportul SUA si iesind din tara pana sa treaca 90 de zile.
Intrebarea este: ce document trebuie sa imi fac cand vin acasa anul asta, ca sa ma pot prezenta la notar in vederea incheierii unor documente si de a fi in legalitate in Romania?
Multumesc frumos pentru timpul si ajutorul acordat! Sunt foarte confuza!
Buna ziua,
Am facut succesiunea in 2014. Saptamana trecuta, pana sa plec din tara, aflu de la primarie ca mai detinem (varul meu si eu) niste propretati pentru care nu am avut documente pana acum si nici nu stiam de ele (intre timp am obtinut o copie dupa titlul original). Ce mi se pare suspect e ca eu si varul meu platim deja taxe si impozite pe aceste terenuri la camp, iar varul meu ridica deja produse de pe ele. Cu alte cuvinte: sus, la financiar, terenurile sunt in regula, dar jos, la un alt departament, aceste terenuri nu apar inca pe numele noastre.
Am cateva intrebari:
1. Trebuie sa mai deschid succesiune dinnou?
2. Daca DA, cam cat ar costa? Au trecut 8 ani de cand am facut succesiunea...
3. De cat timp e nevoie sa rezolv aceasta problema dinnou. Eu am plecta deja din tara si nu stiu cand ma pot reintoarce...
Multumesc!
Buna ziua,
Am decis sa ma reintorc in Romania pe o perioada nedelimitata si am cateva intrebari cu privire la aceasta decizie.
Am cetatenie Romano-Americana si am pasaportul romanesc si permisul de conducere expirate. Stiu ca trebuie sa ies din tara la fiecare 90 de zile. Ce trebuie sa fac sa previn toata nebunia de a iesi si re-intra in tara? Aveti ceva sfaturi pentru mine?

Multumesc anticipat!

P.S. Am CI in stare buna.
Răspuns la discuția Masa succesorala si testament
Buna ziua Doamna/Domnisoara Romascanu,

Nu mai exista alti frati/surori din aceasta familie si din pacate, varul meu si eu am ramas singuri(in cazul meu tatal s-a recasatorit, iar in cazul lui, mama lui e in situatia in care e). Cand ma refer la alte rude,spun de copiii fratilor bunicului (sotul bunicei decedat deja), care n-au venit sa ne dea sfaturi cand bunica era in viata, tatal meu si pritenii varului meu- dar se gasesc toti acum sa vina sa se amestece.

In fine, asta din jurul nostru e o drama de 2 lei creata de oameni care habar nu au despre ce vorbesc. In jurul meu, cand sunt eu acasa, nici unul nu vine sa spuna ceva (nu au curaj sa faca asta de fata cu mine), insa cand plec, toti "sar" pe varul meu si au tendinta sa il intimideze si/sau influenteze cu cate ceva.

Nu cred ca varul meu isi va permite sa plateasca nici impozitul si nici vre-o taxa de succesiune si cheltuielile vor cadea pe mine, ca de obicei. De-asta incerc sa vad la ce costuri sa ma astept pentru noi doi.
Va multumesc dinnou pentru tot! :)
Răspuns la discuția Masa succesorala si testament
Stimata doamna/domnisoara Romascanu,

Este corect, mama mea a murit in 2006, tatal s-a recasatorit dupa (nu stiu exact cand). Bunica mea a decedat saptamana trecuta si deja, rudele si prietenii varului meu (inclusiv tatal meu) ne pun pe jar cu aceste proprietati. Varul meu e foarte speriat si sincer, il inteleg. Nu vrea sa fie dat afara din casa bunicii si vreau sa fiu sigura ca il pot proteja impotriva oricui (legal). Pentru ca eu nu stau in Romania, el locuieste acum acolo si eu sunt total de acord cu alegerea lui. Momentan, l-am sfatuit sa le spuna tuturor sa ne lase sa ne plangem mortii in pace si apoi le dam si lor (prieteni, rude, parinti,etc) raspunsurile pe care le vor (desi eu nu le-as spune nimic). Ma bucur din suflet sa stiu ca il pot proteja si poate gasi liniste si comfort in casa bunicei noastre, asa cum a vrut dansa.
Acum ne vom ocupa de aceste acte si incet-incet ne punem pe picioare.

Trebuie sa faca si el acceptare expresa?

Va multumesc dinnou pentru toate sfaturile si pentru timpul acordat!

Răspuns la discuția Masa succesorala si testament
Am uitat sa mentionez un lucru important: nu exista sot supravietuitor-bunicul nostru a murit in urma cu 20 de ani.

Multumesc frumos pentru ajutor.
Buna dimineata,
Am cateva intrebari cu privire la succesiune si testament. Sunt plecata din tara de 10 ani si nu mai sunt la current cu noile schimbari in Codul Civil s.a.m.d. Bunica mea a decedat curand si a facut un testament, cat a fost in viata, in care ne lasa mie si varului meu 1/2 lui si 1/2 mie tot ce avea (proprietati, etc). Bunica noastra are 2 fete (mama mea si mama varului meu). Mama mea a murit (tatal meu s-a recasatorit si nu stiu ce intentii are), iar matusa mea (cealalta fiica) se afla intr-o institutie de boli mintale (fiind divortata). Varul meu si eu, am avut grija de bunica pana in ultima clipa de viata, indeplinindu-i tot ce dansa a cerut si vrut, fara discutii. Intrebarile sunt:
- Ce urmeaza de aici in colo? (Se deschide acest testament? De catre cine? Ce facem noi:varul meu si eu?)
- Ce obligatii avem ca si urmasi si in cat timp trebuie sa deschidem masa succesorala, avand in vedere faptul ca eu am plecat dinnou din tara, insa varul meu a ramas in casa bunicei?
- In cat timp sa ma intorc si sa am grija de aceste documente legale?
- Cam la ce cheltuieli sa ma astept, avand in vedere ca varul meu nu-si poate permite aceste cheltuieli si vor fi suportate de mine?
- La ce alte "surprise" neplacute sa ma astept? Sunt constienta ca fiica supravietuitoare poate ataca testamentul, si chiar castiga (insa nu ma deranjeaza acest lucru).

Cu alte cuvinte, bunica noastra a avut niste dorinte, iar eu ca nepoata, trebuie sa le respect si dupa moartea ei(ultima dorinta a ei fiind ca eu si varul meu sa traim impreuna in casa ei in armonie si cu buna intelegere).
Va multumesc din suflet pentru ajutor!