avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 839 soluții astăzi
Forum Activitate rcapretieftin

Activitate rcapretieftin

Răspuns la discuția inchiriere spatiu comercial
Buna ziua,va multumesc pentru raspunsul dat! Imi pare rau ca nu sunteti in Bucuresti...
Răspuns la discuția drept de proprietate
Stiu ca este cam tarziu insa retocedarea s-a facut sub falsa declaratie. Persoana care a cerut retrocedarea nu a declarat ca mai sunt mostenitori. Eu stiam ca oricare persoana poate cere pamantul in baza legii 18/1991,cu mentiunea de a declara exact toti mostenitorii. Actul se face pe numele celui care revendica,dar pe spate sunt trecuti toti mostenitorii. NU?!
In 1991,cand s-a cerut pamantul,maxim 10ha,o matusa a revendicat acest pamant,ca fiind singura mostenitoare,inlaturand-o pe nevasta fratelui sau decedat. Acum,in 2014,mostenitorii,nepotii,doresc partea de pamant,4 ha,din partea bunicului lor.Oare ,daca dau in judecata pe aceasta matusa,de 80 ani,vor reusi sa -si recapete mostenirea?
Srl doresc sa inchiriez pe durata de 5 ani un spatiu comercial. Proprietarul il inchiriaza,insa el doreste si sa-l vanda. Daca eu inchiriez spatiul,si proprietarul gaseste cumparator,eu cu contractul de inchiriere si cu investitia ce fac?( la fel intreb si pt situatia in care moare proprietarul).
Va multumesc!
Răspuns la discuția Vatamarea corporala
Buna ziua,multumesc pentru mesaj. Dosarul se va depune laJudecatoria Lehliu.(Calarasi) Unde pot gasi un av care sa doreasca sa o reprezinte acolo? Puteti sa ne recomandati pe cineva? Multumesc anticipat.
Buna ziua,sunt de acord cu dv ,insa eu nu stiu cum se introduc in contabilitate aceste discount-uri. Nimeni habar nu are si te trejesti cu un control si ce-i spui? De aceea am pus aceasta intrebare,ca poate,din atatia contabili,experti contabili,o cunoaste careva raspunsul la problema mea. Eu caut un contabil care sa stie monagrafia contabila pentru aceasta problema!O sa mai caut....#-o
Intrebarea, mea este urmatoarea:
- societate asistent in brokeraj " x srl" , incaseaza pt un contract de asigurare Rca 10 lei (se emite, de ex, chitanta Asirom de 10 lei-suma este fixa, nu se poate interveni asupra documentului soc. de asigurare) -inregistrarea contabila la asistent "x srl" ?
-"x srl", incaseaza de la client doar 9 lei (acordam un discount clientului, din comisionul pe care urmeaza sa-l primim de la broker) -inreg contabila la " x srl"?
-"x srl" depune incasarea catre broker, cf contract de asistent, suma inscrisa pe contract de asigurare, adica 10 lei. (conform regulilor CSA, catre asigurator trebuiesc platite primele de asigurare -integral) -inreg. contabila la " x srl"?
-ulterior, se emite factura pt comision de catre "x srl" , se incaseaza factura de comision de "x srl".
Deci, asistentul in brokeraj respecta in totalitate contractul incheiat cu brokerul de asigurare (vinde polite de asigurare si preda sumele integral catre broker).
Problema, strict la asistent in brokeraj, cum si unde inregistreaza in contabilitatea proprie, discountul de 1 leu, pe care il acorda clientului sau?
Multumim!
Buna ziua,am o intrebare: o prietena a fost implicata intr-o altercatie privind maidanezii;in aceasta altercatie a fost impinsa iar ea si-a rupt piciorul.A fost internata,acum externata,s-a dus la medicina legala,va iesi actul de acolo si vrea sa dea in judecata cele 2 persoane,sot-sotie,care au vatamat-o si vrea si despagubiri materiale .Cum se calculeaza aceste compensatii?( nu stie cum sa evalueze material, situatia).Are nevoie de 45 zile de recuperare,se deplaseaza cu scaun cu rotile,are surub la genunchi(potrivit externarii din spital),iar concediu medical mai mult de 3 luni. Va multumesc pentru ajutor!