Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... drept de proprietate
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

drept de proprietate

In 1991,cand s-a cerut pamantul,maxim 10ha,o matusa a revendicat acest pamant,ca fiind singura mostenitoare,inlaturand-o pe nevasta fratelui sau decedat. Acum,in 2014,mostenitorii,nepotii,doresc partea de pamant,4 ha,din partea bunicului lor.Oare ,daca dau in judecata pe aceasta matusa,de 80 ani,vor reusi sa -si recapete mostenirea?
Cam tarziu v-ati trezit, oricum terenurile s-au dat celor care au facut cerere de retrocedare, nu celor care nu au facut, nici o instanta nu va va da castig de cauza in acest caz!
Stiu ca este cam tarziu insa retocedarea s-a facut sub falsa declaratie. Persoana care a cerut retrocedarea nu a declarat ca mai sunt mostenitori. Eu stiam ca oricare persoana poate cere pamantul in baza legii 18/1991,cu mentiunea de a declara exact toti mostenitorii. Actul se face pe numele celui care revendica,dar pe spate sunt trecuti toti mostenitorii. NU?!