avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 612 soluții astăzi
Forum Activitate bogdamn

Activitate bogdamn

Buna.
Doresc sa locuiesc in containere de locuit. Am nevoie de ceva autorizatie de constructie?

Exista vreo modalitate de a evita necesitatea unei astfel de autorizatii?
In ce locuri s-ar putea face asa ceva?

Daca imi amplasez containerul intr-un ocol silvic, s-ar incadra?

Multumesc anticipat pentru raspunsuri.
Contractul de antrepriza, trebuie declarat la Registrul Comertului, sau vreo institutie publica?

Multumesc anticipat pentru raspuns!
Discuție Arenda
Se poate participa la o societate, cu un teren luat in arenda?
Va multumesc anticipat pentru raspuns!
Buna ziua!
Daca am un teren luat in arenda, pot infiinta o societate simpla? Articolul 1896 din NCC, ma pune putin pe ganduri. Se considera conform acestui articol, subarendare?



Răspuns la discuția Asocierea in participatiune
Ok, va multumesc de raspuns!
Răspuns la discuția Asocierea in participatiune
1. nu stiam asta, dar observ ca aveti dreptate.
- cu alte cuvinte nu pot incheia nici macar un contract de asociere, cu contracte de inchiriere/arendare.

2. daca nu am nici un beneficiu material (bani sau de orice alta natura) din faptul ca altcineva foloseste terenul meu, se mai poate considera subarendare? - practic eu pot face ce vreau cu terenul pe care l-am inchiriat - de exemplu un contract prestari servicii - pascut teren cu animalele (fiindca pasunatul este o metoda de intretinere a terenului). Intru in legalitate cu un astfel de aranjament?
Daca am un teren luat in arenda, si fac cu altcineva un contract de asociere, asociatul meu poate folosi terenul meu, in conditiile din asociere? Incalc cu ceva legile arendarii? Din ce inteleg eu din Noul Cod Civil, e ok. Este cumva si alta interpretare juridica la asta?
Răspuns la discuția Arenda si asociatie
In alte cuvinte, cine e considerat ca foloseste terenul, eu ca arendas (care am folosinta si ii dau voie asociatului-crescator de animale sa pasca animalele pe teren) sau asociatul-crescator de animale?
Buna. Daca am un teren in arenda, si il folosesc in asociatie cu un crescator de animale, este in regula din punct de vedere legal? Multumesc anticipat de raspuns!
Va multumesc pentru raspuns!