Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Asocierea in participatiune
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Asocierea in participatiune

Daca am un teren luat in arenda, si fac cu altcineva un contract de asociere, asociatul meu poate folosi terenul meu, in conditiile din asociere? Incalc cu ceva legile arendarii? Din ce inteleg eu din Noul Cod Civil, e ok. Este cumva si alta interpretare juridica la asta?
1: ca sa incheiati o asociere in participatiune trebuie sa fiti proprietar al terenului;
2. subarendarea totala sau partiala este interzisa, sub sanctiunea nulitatii absolute;
Noul Cod Civil prevede ca:

" Reguli particulare în materia arendării

Art. 1847
Interdicţia subarendării

(1) Nu sunt permise oficiile de arendaşi.

(2) Subarendarea totală sau parţială este interzisă, sub sancţiunea nulităţii absolute"
1. nu stiam asta, dar observ ca aveti dreptate.
- cu alte cuvinte nu pot incheia nici macar un contract de asociere, cu contracte de inchiriere/arendare.

2. daca nu am nici un beneficiu material (bani sau de orice alta natura) din faptul ca altcineva foloseste terenul meu, se mai poate considera subarendare? - practic eu pot face ce vreau cu terenul pe care l-am inchiriat - de exemplu un contract prestari servicii - pascut teren cu animalele (fiindca pasunatul este o metoda de intretinere a terenului). Intru in legalitate cu un astfel de aranjament?
bogdamn, utilizator
schimbarea destinatiei terenului se poate face numai cu acordul proprietarului;
dvs. puteti face numai ce aveti dreptul prin contractul de arendare, si ce nu va este interzis de lege sau prin contract
Ok, va multumesc de raspuns!