avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 676 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Teren agricol dat in arenda unei firme.Poate arendasul ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Teren agricol dat in arenda unei firme.Poate arendasul sa-l inchirieze altor persone fizice

Am dat in arenda unei firme 4 ha teren agricol.pretul 800.kg grau /ha Firma respectiva la randul ei a dat acest teren unor persoane fizice pentru al lucra terenurile,mai sigur pentru a pune gradina legume si zarzavat. Pretul luat de firma pentru 1 ha de teren este de 3500 lei/ha. Ba mai mult primeste si subventia APIA tot firma. Este legal ?
Cel mai recent răspuns: cyan , moderator 12:51, 28 Aprilie 2015
Arendasul nu poate avea calitatea de arendator.

Noul Cod Civil

SECŢIUNEA a 3-a
Reguli particulare în materia arendării
Art. 1847

Interdicţia subarendării

(1) Nu sunt permise oficiile de arendaşi.

(2) Subarendarea totală sau parţială este interzisă, sub sancţiunea nulităţii absolute.

Puteti anula contractul de arendare si solicita si despagubiri.



Ultima modificare: Marți, 28 Aprilie 2015
cyan, moderator

Arendasul nu poate avea calitatea de arendator.

Noul Cod Civil

SECŢIUNEA a 3-a
Reguli particulare în materia arendării
Art. 1847

Interdicţia subarendării

(1) Nu sunt permise oficiile de arendaşi.

(2) Subarendarea totală sau parţială este interzisă, sub sancţiunea nulităţii absolute.

Puteti anula contractul de arendare si solicita si despagubiri.




Ba uitati ca se poate ! Arendasul fara nici un fel de legalitate da aceste terenuri unor persoane fizice cu pretul de 3500 lei/ha.Mai mult decta atat primeste si subventia de la APIA de 150 euro/ha. Terenurile sunt arate de cei ce inchiriaza aceste terenuri si isi fac puturi pentru a iriga terenurile cultivate cu legume si zarzavat.Am vorbit cu reprezentantul firmei arendasul si mi-a comunicat ca el face ce vrea cu terenul. Ca imi da arenda de 800 kg de grau/pe ha. Mi-e imi opreste si impozit pe 4,ha de teren. Merg la politie ? Am fost la primarie si mi-a spus ca nu este treaba lor. si sa atau in banca mea

Faceti plangere penala la parchet. Primaria si politia sunt mana in mana cu arendasii.

Sau notificati arendasul ca reziliati contractul de inchiriere pe motiv de subarendare.
Ultima modificare: Marți, 28 Aprilie 2015
cyan, moderator
Buna ziua,multumim pentru sfat !
, Există interdicţia subarendării, astfel încât subarendarea totală sau parţială este interzisă, sub sancţiunea nulităţii absolute.
Cine face aceasta constatare de subanchirierea rerenurilor unor persoane fizice ? Poate fii considerat contractul de arenda nul de drept ? Cine si care institutie a statului face, ca acest contract de adrenda sa devina nul ? Poltitia, Judecatoria ? Primaria ?
Instanta de judecata dar trebuie sa prezentati probe. Luati legatura cu un avocat care va poate indruma in acest demers.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Situatie delicata cu iz penal pe legea arendei si codul civil,art.1847-interdicţia subarendării telecomanda telecomanda Situatie delicata si urata in sensul ca: Fermier Arendas- a facut schimb de tereunuri agrigole,cu un alt fermier arensas pentru a le fii mai usor privind ... (vezi toată discuția)
Asocierea in participatiune bogdamn bogdamn Daca am un teren luat in arenda, si fac cu altcineva un contract de asociere, asociatul meu poate folosi terenul meu, in conditiile din asociere? Incalc cu ... (vezi toată discuția)
Arendasul poate acorda, cu cintract de comodat,folosinta bunului arendat? allexandru83 allexandru83 Va supun atentiei urmatoarea speta: O persoana (arendas) a luat in arenda o suprafata de teren agricol de 10 ha. Acesta poate acorda cu titlu gratuit ... (vezi toată discuția)