avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 204 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... arenda - pot cesiona contractul?
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

arenda - pot cesiona contractul?

detin un contract de arendare,eu pot da spre arendare acel contract altei persoane, sa arendeze in continuare?
Cel mai recent răspuns: Alexandru Munteanu , Avocat 18:33, 13 Noiembrie 2011
Art. 1.846. - Cu acordul scris al arendatorului, arendașul poate să cesioneze contractul de arendare soțului care participă la exploatarea bunurilor arendate sau descendenților săi majori. Interdicția subarendării
Art. 1.847. -
(1) Nu sunt permise oficiile de arendași
(2) Subarendarea totală sau parțială este interzisă, sub sancțiunea nulității absolute.
Ultima modificare: Duminică, 13 Noiembrie 2011
Alexandru Munteanu, Avocat

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Teren agricol dat in arenda unei firme.poate arendasul sa-l inchirieze altor persone fizice telecomanda telecomanda Am dat in arenda unei firme 4 ha teren agricol.pretul 800.kg grau /ha Firma respectiva la randul ei a dat acest teren unor persoane fizice pentru al lucra ... (vezi toată discuția)
Asocierea in participatiune bogdamn bogdamn Daca am un teren luat in arenda, si fac cu altcineva un contract de asociere, asociatul meu poate folosi terenul meu, in conditiile din asociere? Incalc cu ... (vezi toată discuția)
Este permisa novatia contractului de arenda ? LuchianSeb LuchianSeb Buna ziua. Art. 1846 din codul civil prevede: [i][b]Cesiunea arendarii.[/b] Cu acordul scris al arendatorului, arendasul poate sa cesioneze contractul de ... (vezi toată discuția)