Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... arenda - pot cesiona contractul?
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

arenda - pot cesiona contractul?

detin un contract de arendare,eu pot da spre arendare acel contract altei persoane, sa arendeze in continuare?
Art. 1.846. - Cu acordul scris al arendatorului, arendașul poate să cesioneze contractul de arendare soțului care participă la exploatarea bunurilor arendate sau descendenților săi majori. Interdicția subarendării
Art. 1.847. -
(1) Nu sunt permise oficiile de arendași
(2) Subarendarea totală sau parțială este interzisă, sub sancțiunea nulității absolute.
Alexandru Munteanu, Avocat