Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Arendasul poate acorda, cu cintract de ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Arendasul poate acorda, cu cintract de comodat,folosinta bunului arendat?

Va supun atentiei urmatoarea speta:

O persoana (arendas) a luat in arenda o suprafata de teren agricol de 10 ha. Acesta poate acorda cu titlu gratuit folosinta acestui bun prin contract de comodat?

art.1847 din Codul civil "subarendarea totala sau partiala este interzisa sub sanctiunea nulitatii absolute" - insa nu avem de a face cu o subarendare ci cu o cedare a folosintei bunului cu titlu gratuit.

art.2147 din Codul civil statueaza ca "Daca nu i s-a interzis prin lege sau contract, orice persoana care are dreptul de a folosi bunul poate fi comodant."

Va rog sa-mi comunicati o opinie avizata,
Va multumesc
Daca in contractul de arenda nu este inclusa aceasta clauza de instrainare a bunului arendat, partial sau total, legal se poate da in comodat.
Dar, pentru a evita orice explicatii ulterioare, ar fi bine sa obtineti acordul arendatorului pentru aceasta instrainare cu titlu gratuit.
nu inteleg ,dece nu renunta la contractele de arendare ,anuntand arendasi printr-o notificare ? oare nu are alt dedesupt ? s u s p i c i u n e !