avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1162 soluții astăzi
Forum Activitate Flori1967

Activitate Flori1967

Buna dimineata. Va multumesc!
indemnizatie de handicap
Buna ziua. Am pensie de handicat gradul 2 accentuat, am voie legal sa detin o firma ( SRL) sau mi se anuleaza pensia? Va multumesc!
Răspuns la discuția Executare silita
buna ziua
da am doua credite de nevoi personale. Cu executorul nu se poare discuta am incercat si m-a dat afara din birou. Ce ma sfatuiti sa fac?
Am si copilul bolnav nu vede cu un ochi. Am operato de 5 ori si inca mai necesita interventii chirurgicale; Pe executor nu il intereseaza problemele mele.
Buna ziua,
In 2014 am fost executata silit prin hotarare judecatoreasca, mi s-a pus oprire pe salaraiu 50%. Sunt singura locuiesc cu chirie si am si o fetita minora. Nu reusesc sa ma descurc cu suma care imi ramane 400 roni pe luna.
Am incercat sa vorbesc cu executorul Judecatoresc sa imi micsoreze procentul insa nu a fost deacord.
Ce ma sfatuiti sa fac?
Va multumesc.
Buna ziua,
In 2014 am fost executata silit prin hotarare judecatoreasca, mi s-a pus oprire pe salaraiu 50%. Sunt singura locuiesc cu chirie si am si o fetita minora. Nu reusesc sa ma descurc cu suma care imi ramane 400 roni pe luna.
Am incercat sa vorbesc cu executorul Judecatoresc sa imi micsoreze procentul insa nu a fost deacord.
Ce ma sfatuiti sa fac?
Va multumesc.
Răspuns la discuția JOB PART TIME
ma voi adresa la ITM insa nu am contrac de munca ca nu mi la dat, am decat demisia data de ei.
Va multumesc pt raspuns
Răspuns la discuția JOB PART TIME
cazier, copie dupa diploma de 12 clase, copie dupa contractul de munca unde sunt angajata pe perioada nedeterminata, copie dupa buletin si certificat de casatorie
Discuție JOB PART TIME
Buna seara,
Ma numesc Floarea Alupoai . Precizez ca eu lucrez program de 8 ore la o institutie de stat.Pe data de 30. 6.2015 m am angajat part time la firma Lama Gold. Contractul de munca s-a incheiat pe 30. 06.2015 eu am inceput munca pe 01.07.2015. Intre timp pe data de 09.07 2015 mi s a facut rau eu sufar de o boala polichistoza hepato renala, in ziua aceea nu am putut sa ma prezint la munca mi a fost rau si am anuntat managerul. A doua zi acesta ma pus sa fac o cere pentru a motiva absenta din ziua precedenta. Am lucrat pana pe data de 16.07.2015 cand am facut din nou o criza de rinichi. M am prezentat la medicul de familie mi a dat medical de pe data de 16-20. Am luat bilet de trimitere si m am internat in spital. In aceata perioada am anuntat Managerul ca sunt in spital mi s a transmis sa vin cu C.M. asa am si facut. Vineri pe data de 24.07.2015 m am prezentat la contabilitate pentru a preda C.M. MKi a spus sa aduc adeverinta cu vechimea in munca de unde lucrez pentru a putea sa mi plateasca medicalul deoarece la ei nu am vechime. Astazi 27.07.2015 m am prezentat la munca la Lama Gold, am fost la contabilitate sa intreb pana pe ce date trebuie predat concediul mi s a dat demisia si mi a spus ca figurez o saptamana nemotivata si sunt in perioada de proba nu aveam dreptul sa lipsec. si nu mi se plateste medicalul. Doresc sa stiu care imi sunt drepturile si unde ma pot adresa pt reclamatii daca intradevar am dreptate si trebuie sa imi plateasca medicalul. Eu am anuntat conducerea ca sunt in spital insa ei mau pus absenta.
Mai doresc sa stiu daca am drepul sa mi se returneze actele depuse la ei, printre care am si copie dupa contractul de munca unde sunt angajata pe perioada nedeterminata. L eam cerut si nu vor sa mi le dea.
Cu multumiri,
O seara frumoasa va doresc
Buna dimineata
In urma cu 2 ani fostul meu sot a fost prins conducand un autoturism fara permis.
A fost retinut, intre timp l au pus in libertate cu conditia sa se prezinte la sectia de politie cu un avocat. El nu sa prezentat. A fost trimis in instanta sa fie judecat. Nici acolo nu sa prezentat. Astazi am aflat ca a fot gasit la munca si retinut la sectia de politie.
Ce se poate intampla cu el? Va face puscarie. Intreb asta deoarce am impreuna cu el o fetita care este la mine si plange rau la aflarea acestei vesti.
Ce trebuie facut ca sa scape?
Va multumesc.