avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 474 soluții astăzi
Forum Activitate EllaEla

Activitate EllaEla

Buna seara! Am dori sa incepem formalitatile de adoptie a unui copilas (cat mai mic cu putinta), insa am dori sa stim care ar fi pasii de urmat in aceasta procedura si daca ne putem descurca singuri sau avem nevoie la un moment dat de serviciile unui avocat?
Va multumesc!
Răspuns la discuția Declaratia 212 vs 600
Buna ziua!
Ma puteti ajuta va rog, intr-o problema?
Anul trecut cu toata nebuia cu declaratiile astea... a incurcat destul de mult situatia pt anul acesta.
Incercand sa completez declaratia unica on line, cu datele de anul trecut (fara venit - dar cu plata contributiilor la salariul min. brut pe economie), programul ma atentioneaza ca de fapt as fi platit doar jumatate de an. Desi eu am platit asa cum am zis intr-o postare mai sus, primele doua luni, apoi diferentele conform declaratiei unice.
Acum cum sa procedez?! Cum ar trebui sa completez aceasta declaratie unica?
Multumesc anticipat!


george-neagu a scris:

Nu pentru ca odata cu depunerea declaratiei unice 212 s-a schimbat si termenul de plata si in acest an veti putea sa faceti plata pe tot anul pana pe 15 decembrie 2018. Cititi acolo in declaratie ca ati putea avea reduceri la plata.

Răspuns la discuția Declaratia 600
Buna ziua!
Am incercat sa completez Declaratia Unica din contul meu de pe siteul ANAF si m-am confruntat cu o problema la capitolul "I.3.2 Date privind contribuția de asigurări sociale de sănătate datorată pentru anul 2018", punctul "2.Baza anuală de calcul a CASS (Număr luni x Salariul minim)".
Anul trecut in baza declaratiei 600 am platit sanatatea doar pe lunile ianuarie si februarie... apoi cand am vrut sa platesc in continuare diferentele la sanatate, referentul mi-a tot zis sa astept noile regelmentari... iar dupa ce s-a dat declaratia unica si am completat-o am platit si diferentele catre sanatate.
Ca atare, mi-am platit sanatatea pentru primele doua luni ale anului dupa declaratia veche, iar apoi in continuare conform noii declaratii.
Acum cand am inceput sa completez, on line delaratia unica, si am ajuns sa completez suma la pct.2 ... m-am blocat! Atat declaratia 600, cat si cea unica au fost completate pt "fara venit" si am platit la salariul minim brut.
Iar acum, conform socotelilor mele reiese faptul ca pe tot anul 2018 am platit contribuita la sanatate aferenta numai la 6 luni * salariul min. brut. si cumva as mai avea de platit ceva diferente... desi referentul mi-a zis (anul trecut cand cu noua decalratie) ca nu ar mai fi nimic, nici o diferenta.
Iar acum am doua probleme... am platit corect anul trecut sanatatea? Si a doua ar fi cum se completeaza declaratia unica de anul acesta?!
Multumesc anticipat!
P.S. nelamurirea mea e legata de faptul ca daca o completez conform sumelor platite, reiese ca as fi platit doar pt 6 luni (desi cum mai zis mai sus, am platit sanatatea, pe tot anul, conform celor 2 declaratii depunse).
Discuție despre adoptie
Buna ziua!
Va rog, ma puteti ajuta... a fost aprobata/ publicata noua lege a adoptiei?
Multumesc anticipat!
Buna ziua!
Va rog... pana la ce data se depune declaratia unica 600 anul acesta?
P.S. In cazul in care am deschis un PFA intr-un apartament, dar nu se desfasoara nici o activitate, trebuie sa depun iar vreo decalratie pe proprie raspundere? Am depus anul trecut...
Multumesc anticipat.
Răspuns la discuția Chirie Boxa
Subsolul este prevazut deja (din constructie) cu spatii pt boxe. Noi doar am pus usile si am inchis acele spatii. Sunt la nr exact pe nr de apartamente.

ynocentta a scris:

Atat timp cat in proiectul tehnic imobilul de locuit in comun nu este prevazut cu spatii delimitate cu utilizatrea de boxe,interventia locatarilor de a inchide spatii pentru a depozita bunuri personale este in afara legi
ISU in astfel de situatii aplica sanctiuni pecuniare si impune dezafectarea subsolului tehnic al condominiului

Discuție Chirie Boxa
Buna ziua!
Pe scara unde locuim, cativa vecini, ne-am facut boxe la subsolul blocului. in spatiile gata prevazute pt asa ceva (doar am montat usa). De curand un alt vecin, si-a incropit si el un fel de "boxa" , insa in afara spatiilor destinate pt asa ceva. Undeva intr-un colt, destul cat sa incomodeze accesul in 2 dintre boxe. Acum tot el - cel cu "boxa-n drum" e pus pe galceava si solicita ca toti cei cu boxe sa platim o chirie. Motiv este de fapt, un vecin, ce a ocupat singur o incapere de sub scara, de la parterul blocului.
Intrebarea mea este daca acest vecin pus pe "fapte bune" poate solicita legal aceste chirii.
Multumesc anticipat!
Răspuns la discuția Declaratia 212 vs 600
Daca am platit doar primele 2 luni... si inca nu am achitat la zi sanatatea, se aplica vreo penalitate?
Multumesc!
Buna dimineata!
Daca am depus deja declaratia 600, trebuie sa revin si sa (re)depun declaratia 212?! Asta in conditiile in care, anul trecut nu am avut nici un fel de venit...
Multumesc anticipat!
Buna ziua!
Revin pe acest forum cu niste nelamuriri despre platile /obligatiile ce le vor avea avocatii incepand de anul acesta. Respectiv un avocat definitiv, dar fara venituri ... ce obligatii banesti are catre anaf?
Multumesc mult!