avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 528 soluții astăzi
Forum Activitate Noma

Activitate Noma

Buna ziua,

Am incercat nu demult sa aplic pentru un credit, dar mi s-a refuzat solicitarea pe motiv ca as aparea cu intarzieri de plata la Biroul de Credite. Am solicitat Biroului de Credit situatia pe CNP-ul meu, din care reise faptul ca as fi avut un card de credit la o banca, mi-au dat si numarul contului deschis in acea banca, unde as fi avut intarzieri de plata. Mai aparea faptul ca acest card a fost folosit 2 ani, ultima plata facandu-se anul trecut. Nu apar restante, numai intarzieri de plata - buline rosii. Am solicitat bancii contractul facut, cine l-a semnat, cine a facut platile in cont, extrase de cont, dar ei nu vor sa-mi dea niciun raspuns pe motiv ca acel cont a fost inchis si nu au acces la acesta. Am depus si cerere scrisa, am solicitat si telefonic de mai multe ori informatii.
Avand in vedere faptul ca am nevoie urgenta de un credit, iar din cauza unui cont mai mult ca sigur fals facut in numele meu, va rog frumos sa ma indrumati in acest sens, mai exact unde sa depun plangeri/reclamatii pentru rezolvarea problemei.
Mentionez ca nu am avut niciodata vreo legatura cu banca respectiva, nici macar un cont curent.

Multumesc anticipat,
Răspuns la discuția Pagube in incinta firmei
Multumesc pentru raspunsuri. Voi depune plangere impotriva lor. Mai am o nelamurire: masina este detinuta de o persoana fizica, firma o foloseste in baza unui contract de comodat. Firma trebuie sa depuna plangerea sau persoana fizica? Multumesc anticipat.
Buna ziua,

Situatia mea este in felul urmator: efectuam transport marfa pentru o firma, ajunsi in incinta firmei, pe drumul catre locul de descarcare s-au prabusit niste placi mari de fier peste masina, cauzand pagube foarte mari. Placile nu erau asigurate in niciun fel, pur si simplu erau puse una peste alta langa drum, am avut noroc ca eram in masina si nu pe jos.
Am incercat sa rezolvam pe cale amiabila ca firma sa plateasca reparatia masinii (le-am trmimis devizul de la un service auto), dar ei tot trag de timp, iar in ultimul timp nici nu mai raspund la telefon.
Intrebarea mea este unde ma pot adresa ca sa rezolv problema asta, caci din cauza lor zilnic pierd comenzi de transport, deoarece masina nu poate fi folosita...

Multumesc anticipat!
Buna ziua!

Am o cunostinta, al carei tata era mostenitorul unui teren agricol. Dupa decesul tatalui, in 2002, a acceptat mostenirea, fiind singura mostenitoare si a cerut de la Arhivele Nationale situatia terenurilor, unde aparea ca proprietar al terenurilor bunicul doamnei. Dat fiind acestea a contactat primaria unde este inregistrat terenul, de unde i s-a eliberat un titlu de proprietate din care reiese ca proprietarii sunt tatal si matusa ei.
In acest an, 2014, a aflat cu stupoare faptul ca tatal ei vanduse partea sa de teren surorii lui in anul 2000. In contractul de vanzare-cumparare incheiat la notar se specifica "Cumparatoarea intelege sa incheie prezentul act fara numar cadastral provizoriu si solicita sa indeplineasca personal formalitatile de publicitate imobiliara."
Ne-am interesat la Cadastru, iar terenul nici dupa 14 ani de la cumparare nu este intabulat.
Intrebarea este daca este legal acest contract, dat fiind faptul ca nu a fost inregistrat la Cadastru? Sau cine este raspunzator pentru informarea gresita din 2002, cum ca ar avea drept de mostenire, desi terenul era teoretic vandut in anul 2000?
Multumesc anticipat!
Răspuns la discuția Declaratie 050- firma noua
Multumesc, ma gandeam ca-i vreo eroare de la ei...
Buna ziua,

Am infiintat o firma la inceputul anului curent, iar acum cateva zile primesc o scrisoare de la ANAF, ca trebuie sa depun urgent declaratia 050, ca "urmare a inregistrarii sediului social al societatii dvs". Am fost la ANAF, dar functionara de acolo a zis ca nu stie despre ce este vorba, dar sa ma intorc cu formularul 050 completat.

Intrebarea mea este: aceasta declaratie nu se depune numai la schimbarea sediului social? Exista vreo reglementare in acest sens?
Multumesc