avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 916 soluții astăzi
Forum Activitate adrianenciu

Activitate adrianenciu

Discuție contestatie
In data de 19 02 2011 am condus autoturismul personal pe DN1 fara rovigneta valabila motiv pentru care am fost amendat contraventional cu suma de 250 lei prin PVCC seria R11 nr0252377/16.08.2011. – in baza art.8 alin 1 din O.G. nr 15/2012.
Langa amenda mai exista o instiintare de plata in valoare de 28 euro care reprezenta o despagubire emitenta de catre firma CESTRIN– in baza art.8 alin 3 din O.G. nr 15/2012..
Suma datorata faptei contraventionale trebuia achitata in 48 de ore (125 lei) de data inmanarii PVCC si in termen de 15 zile catre firma CESTRIN (28eux4.244lei = 118,8 lei).
Am achitat amenda contraventionala.
In data de 22 12 2014 gasesc in cutia de scrisori un plic - data inregistrata pe plic este 17-12-2014 cu urmatoarele acte in ordinea cronologica:
Incheiere a unui dosar in care Instanta se pronunta in favoarea executarii silite creditorul CNDANR si mine – data 16-04-2014 – fara cale de atac
Incheiere de stabilire a cheltuielilor de judecata in valoare de 336,8 lei- din data de 08-07-2014 – atacabila in termen de 5 zile.
Infiintare proprire emisa in data de 01-99-2014 pe cardul de salarii BRD. – termen de plata 5 zile
Somatie de plata al sumelor amintite 128+336,8 lei cu termen de plata 1 zi.
In somatia de plata refuzul nejustificat de plata devine fapta prevazuta in legea penala.
Cum as fi putut sa stiu despre cea ce se intampla cand toate aceste acte mi-au fost aduse la cunostinta in data de 22-12-2014 ???
Societatea de vanzari autoturisme Meridian mi-a recomandat un autoturism de ocazie expus in parcul auto. Mi-a eliberat o factura proforma si am achitat un avans de rezervare masina. Dupa cateva ore am fost sunat de reprezentant si mi s-a spus ca nu mai este de vanzare intrucat era oprit pt angajatii firmei. A mentionat ca poate fi de vanzare daca achizitionez si un camion de care voiau sa scape. Daca achit masina pentru care am factura proforma si rezervare sunt obligati sa o livreze ? Exista vreo lege din dreptul civil sau commercial care sa-i oblige? Multumesc.
Răspuns la discuția Informatii facturare
Factura o fac in Romania e destinata unei societati din Franta iar activitatea o desfasor in Mauritania .
Serviciile se incadreaza la specializarea supervizor instalatii electrice.
Societatea factureaza in strainatate contravaloarea unor servicii. Care este regimul TVA-ului.
Va multumesc.
Pentru a valida (perfecta) un contract intre doua societati aflate in tari diferite din comuniunea europeana este deajuns semnatura si stampila administratorului de firma ?
Va multumesc
Discuție Dubla impunere
Doresc sa aflu cuantumul impozitarii in urmatoarea situatie:
Sunt cetatean rezident in Romania
O societate din Franta imi propune un contract de colaborare sa zicem in valoare de 1000 euro.
Activitatea descrisa in contract se desfasoara in Mauritania, tara cu care nu avem conventie privind dubla impunere,
Referitor la impozitul pe venit spuneti-mi cat , cine ,si cum se plateste.
Va multumesc.