avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1799 soluții astăzi
Forum Discuţii contabile şi ... Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA Informatii facturare
Discuție deschisă în Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA

Informatii facturare

Societatea factureaza in strainatate contravaloarea unor servicii. Care este regimul TVA-ului.
Va multumesc.
Cel mai recent răspuns: adrianenciu , utilizator 23:50, 3 Aprilie 2014
Depinde ce servicii facureaza, unde se presteaza efectiv serviciile unde se considera locul prestarii serviciilor- dupa Codul fiscal.
Factura o fac in Romania e destinata unei societati din Franta iar activitatea o desfasor in Mauritania .
Serviciile se incadreaza la specializarea supervizor instalatii electrice.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Contract consultanta cu frima din strainatate Mirela_Iulia Mirela_Iulia As dorii sa stiu cum trebuie exprimata contravaloarea serviciilor de consultanta pe care firma mea le presteaza pentru o firma din Statele Unite, trebuie ... (vezi toată discuția)
Tva intracomunitar - locul unde a prestat serviciu miraj miraj firma mea platitoare de tva are contract cu o firma din Austria ptr executare prestari servicii eu ca firma prestez servicii in Romania pentru firma din ... (vezi toată discuția)
Facutrare cu sau fara tva prestare servicii beneficiar strain cornel_t12 cornel_t12 Buna ziua, Vreau sa stiu daca facturez CU sau FARA TVA in urmatoarele conditii: - Este vorba de prestare servicii, nu de vanzare de bunuri. Prestatorul, SRL ... (vezi toată discuția)