avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 552 soluții astăzi
Forum Activitate dmion

Activitate dmion

Buna ziua. As dori sa aflu,daca se poate. O prietena a depus declaratia unica pentru asigurarea de sanatate optionala,cea fara venituri,pentru anul 2020 dar inca nu a si platit efectiv. Stie ca are termen de plata pana pe data de 15 Martie 2021.Daca ea,prietena,se angajeaza,devine salariata, pana pe 15 martie 2021 mai este obligata ,prin lege, sa plateasca asigurarea pt anul 2020? Si in caz ca nu plateste sau nu devine salariata,ce penalitati ar avea? Va multumesc!
Multumesc pt raspuns.
Buna ziua! As dori sa stiu cum se poate rezolva o problema legata de parcarea neregulamentara pe spatiul privat al unui mall? mai exact e vorba de parcarea exterioara neacoperita a unui mall din Bucuresti. Dupa ce ca trotuarul se ingusteaza,la un moment dat foarte mult (nici macar 1 metru nu mai are),masinile sunt parcate pana in stalpul din bordura cu soseaua. Si parcheaza si pe spatiul verde a centrului comercial mall. Cui sa ma adresez? Politiei?Celor care lucreaza la mall? Le-am trimis un mail cu situatia data impreuna cu 2 (doua) poze realizate cu telefonul,saptamana trecuta si pana acum nici un raspuns si nici nu au realizat ceva ,fizic,acolo. Va multumesc!
Răspuns la discuția Executare silita pe salariu
Multumesc. Voi incerca prin western union. Sper ca acolo sa nu am probleme.

Alberto Kurtyan a scris:

Desigur ca va fi blocat si celalalt card. Toate conturile noi pot fi blocate.

Buna ziua. Am o executare silita,prin instanta judecatoreasca,pe salariu. As vrea obtin un card de debit preplatit (prepaid). Daca il obtin mi se poate bloca cardul de catre executor? Am de primit bani prin intermediul internetului si ma gandeam la cardul acesta. Va multumesc.
Buna ziua. As dori sa stiu,daca o persoana fara venituri (CM,PFA,etc) poate contribuii la o pensie privata facultativa fara a contribuii la cea de stat. Se poate asa? Multumesc.
Răspuns la discuția Executare silita pe salariu
Dar. In instiintare scrie de 5 zile pt firma. Pe hartie scrie "Fara cale de atac". Ce inseamna? Ca nu am drept la contestatie?
Buna ziua. Tocmai am primit o instiintare de executare silita din partea executorului judecatoresc Bucuresti. A venit la firma unde lucrez. Sentinta a fost data luna trecuta,iar creditul a fost facut in anul 2006,luna 08. Creditul a fost facut pe vechea adresa de domiciuliu,iar sentinta a venit pe noua adresa cu mentiunea ca "am fost anuntat". Ce nu inteleg este:
1. Ca sa fiu dat in judecata,nu ar trebuii sa fiu in baza de date a Biroului de Credit?
2. Dupa atata timp ,10-11 ani,tocmai acum s.au gandit sa ma de.a in judecata?
3. Executorul judecatoresc nu stie de prescriptia termenului de a ma da in judecata? Sau termenul legal de 3 ani pt datul in judecata?
4. Daca m.au gasit cu noua adresa de domiciuliu,nu puteau sa ma instiinteze ca vor sa ma de.a in judecata pe noua adresa?
Va rog frumos,dati.mi un raspuns. Firma are la dispozitie 5 zile,din acest moment ,pt poprire. Nu e vorba de bani,ca sa nu platesc,e vorba de lege care ,cred,ca nu vor sa o respecte.
Va multumesc.
Buna ziua. Imi puteti explica ce inseamna teren concesionat de primarie? As vrea sa cumpar o casa la curte,in orasul Pantelimon si cam 70% din terenuri sunt concesionate de primaria Pantelimon. Am citit pe unele forumuri ca se plateste ,un fel de chirie,de 1$ /mp/an. E adevarat ca se plateate chirie pe acel teren de 'n'/mp pe an ,pe langa impozit? Sau nu? Va rog frumos sa-mi explicati. Va multumesc si va doresc o zi buna.
Răspuns la discuția Credit prima casa
La Biroul de credite am aflat ca sunt zero,ca nu mai am nimic acolo.