avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1865 soluții astăzi
Forum Activitate Roxa0

Activitate Roxa0

Buna ziua,
Lucrez intr-o corporatie de 10 ani.
Mi-am gasit de lucru in strainatate si nu as vrea sa demisionez de la actualul loc de munca pentru ca desi acolo este un post sigur, nu stiu daca ma voi adapta.
As vrea sa fac o cerere pentru concediu fara plata.
Pe ce perioada se poate solicita acest concediu neplatit?
Multumesc,
Un "Gigi contra", probabil ca exista peste tot.Dar, "unde-i lege, nu-I tocmeala".
Iar pe mine asta ma interesa.
Daca acea balustrada si rampa sunt obligatorii la imobilele de locuit, respectiv blocuri.
De bun simt....uneori nici nu intra in discutie, de aceea daca exista o lege, trebuie aplicata.
Iar daca cineva face ceva contra acelei legi, poate fi sanctionat.
Asa trebuie procedat, cand exista "gigi contra".
De vorba buna nu intelege.
De amenzi...poate.
Nu, nu exista.Dar sunt oameni in varsta,sunt copii scosi afara cu carucioare...dar nu cred ca asta este ideea.Nu cred ca daca exista o lege o respectam doar daca exista personane care sa se plieze pe acea lege.
Eu atat vreau sa stiu: daca este o lege in acest sens si care este acea lege.
Buna seara,
Am aflat ca rampa pt persoane cu dizabilitati si balustrada de protectie de la scara blocului, este obligatorie.
Celelalte asociatii din zona si-au montat.Deci, cred ca este o reglementare in acest sens.
Presedintele asociatiei de proprietari s-a conformat si a montat o astfel de balustrada.
Numai ca niste vecini "binevoitori" au demontat-o, pentru ca nu mai puteau ei sa-si petreaca ore in sir stand la taclale la scara blocului.N-aveau pe ce se aseza.
As vrea sa stiu, este intr-adevar aceasta balustrada obligatorie?
Asociatia de proprietari risca o amenda in caz ca nu exista balustrada?

Multumesc,
Răspuns la discuția Anulare viza flotant
Da, este viza si este pe un an.Am facut acest lucru pentru o ruda de-a mea.
Eu sunt proprietarul si ma intrebam daca se poate folosi de acea viza ca sa ma oblige sa ramana in casa pe durata stabilita initial.
In ce sens se mai poate folosi de acest drept?
Poate sa faca de exemplu un abonament la o companie de cablu la acea adresa fara semnatura mea?Ii cere cineva actul de proprietate?
Buna ziua,
Se poate anula o viza de flotant de catre proprietarul imobilului pe care este viza?
Răspuns la discuția Preaviz
Multumesc.

Inca o intrebare, va rog.
Avand in vedere ca au trecut patru luni incheiate din acest an, am dreptul la concediu de odihna proportional cu perioada scursa din an?
Pot lua zilele cuvenite in preaviz?
Discuție Preaviz
Buna seara,
In cazul demisiei este posibil sa nu merg la serviciu in perioada de preaviz?
Sau daca merg, pot sa merg la program mai scurt?
Ce spune legea?
In cazul demisiei preavizul cate zile dureaza?

Multumesc
Răspuns la discuția Autoturism inmatriculat in UE
Si in acest caz, oare de ce atatia romani isi inmatriculeaza autoturismele in Bulgaria?
Cui ii convine sa plateasca inmatricularea doar pentru 90 zile?
Buna ziua,
Va rog sa-mi spuneti care este perioada cu care se poate circula in Romania cu un autoturism imnatriculat in Portugalia.
Mentionez ca autoturismul are RCA valabil inca un an iar ITP valabil pana in iulie 2015.
Se poate circula cu masina cat este valabil RCA/ITP sau numai trei luni de la intrarea in Romania?
Multumesc.