avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 421 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Concediu fara plata
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Concediu fara plata

Buna ziua,
Lucrez intr-o corporatie de 10 ani.
Mi-am gasit de lucru in strainatate si nu as vrea sa demisionez de la actualul loc de munca pentru ca desi acolo este un post sigur, nu stiu daca ma voi adapta.
As vrea sa fac o cerere pentru concediu fara plata.
Pe ce perioada se poate solicita acest concediu neplatit?
Multumesc,
Cel mai recent răspuns: Cornel Vasile , Consilier juridic 15:18, 6 Iulie 2016
Art. 153 C.mun.
(1) Pentru rezolvarea unor situaţii personale salariaţii au dreptul la concedii fără plată.
(2) Durata concediului fără plată se stabileşte prin contractul colectiv de muncă aplicabil sau prin regulamentul intern.

Prin urmare , verificati in contractul colectiv de muncă aplicabil sau in regulamentul intern care este durata maxima a CFP care se poate acorda la nivel de angajator.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Concediu fara plata Alina 2778 Alina 2778 Cat timp imi pot lua concediu fara plata si ce se intampla cu contractul de munca dupa ce expiră perioada de concediul fara plata? (vezi toată discuția)
Cum se poate pleca de la un angajator într-un mod amiabil? se poate obține concediu fără plată pe un an? doinaradu doinaradu Pentru a pleca dintr-un loc de muncă e necesar preavizul de 20 de zile, sau se poate solicita un concediu neplătit pentru o perioadă de 6 luni sau un an? (vezi toată discuția)