Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Concediu fara plata
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Concediu fara plata

Buna ziua,
Lucrez intr-o corporatie de 10 ani.
Mi-am gasit de lucru in strainatate si nu as vrea sa demisionez de la actualul loc de munca pentru ca desi acolo este un post sigur, nu stiu daca ma voi adapta.
As vrea sa fac o cerere pentru concediu fara plata.
Pe ce perioada se poate solicita acest concediu neplatit?
Multumesc,
Art. 153 C.mun.
(1) Pentru rezolvarea unor situaţii personale salariaţii au dreptul la concedii fără plată.
(2) Durata concediului fără plată se stabileşte prin contractul colectiv de muncă aplicabil sau prin regulamentul intern.

Prin urmare , verificati in contractul colectiv de muncă aplicabil sau in regulamentul intern care este durata maxima a CFP care se poate acorda la nivel de angajator.