avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1860 soluții astăzi
Forum Activitate raului

Activitate raului

buna ziua am si eu o rugaminte am facut un contract impreuna cu parintii mei noi suntem 3 surori si aveam un apartament cu 4 camere dat de la servici lui mama si era chiriasi si o casa la curte am cedat si noi si parintii impreuna apartamentul celei mari cand s-a casatorit ea nu recunoaste ca l-am cedat ei si dupa aceea l-a cumparat intre timp intrebarea este ca noi ne-am uitat pe actul de vanzare cumparare si semnaturile parintiilor si aei apare pe contract dar semnatura lui tata nu este cea adevarata care ar trebuiii sa fie este o alta semnatura altcineva a semnat in locul lui a lui mama si a ei sunt reale dar a lui nu este ca am confruntat alt act cu semnatura lui si nu se pupa aia reala cu cea de pe contractul de vanzare cumparare care l-am facut cu ea in situatia asta la succesiunea de la curte cum dovedesc eu ca semnatura de pe contractul de la bloc nu este cea adevarata iar contractul daca o semnatura nu este reala se poate anula acest contract chiar daca este de mai mult timp ce fac in situatia asta ca dupa ce am cedat la apartament si i-am lasat ei vine acum si peste mine ca are dreptul si la curte ce fac in situatia cu apartamentul si cu semnatura de pe actul de la bloc este falsa daca nu este semnat de tata ce fac in situatia si cat ma costa sa dovedesc ca semnatiura nu corespunde ca as vrea sa vad ce fac cu casa ca si la casa are dreptul legal . apartamentul a fost repartitie de la servici i s-a dat mamei si era chiriasa la stat si dupa 1990 am facut demersurile sa i-l cumpere si intre timp am cedat toti ei . ce fac in situatia asta ca pe cale amiabila nu se poate discuta sa mergem la notariat cu succesiunea de la casa nu-i ajinge aPARTAMENTUL mai vrea si de la curte si am constat intre timp ca semnatura in actele ei de la bloc de cumparare vanzare nu este a lui tata cum pot sa dovedesc ca numai al ei si a lui mama cele reale.
mariana dinita
buna ziua am si eu o intrebare mai am 2 surori si au decedat parintii amandoi cea mare are un apartament cedat de noi doua surori eu trebuie sa investesc in curtea unde locuiesc e proprietatea mamei mele care a decedat si au si ele dreptul amandoua la aceasta casa intrebarea mea este ca inca cand mai traia tata ca a locuit cu mine eu mi-am facut o bucatarie si o baie cu acordul lui acum asta mare vine peste mine si i-mi face scandal ca cine mi-a dat voie mie sa fac baie sa fac hazna ca a trebuit sa fac altfel cum foloseam baia, si in curte mai am un grajd de animale din paianta care de 20 de ani nu l-am mai folosit si cade si m-am apucat sa-l daram pt ca repet cade singur si numai are rost sa-l mai las a venit cu chef de scandal sca cine i-mi da mie drepul sa fac toate astea ce v-am relatat mai sus s-a dus la primarie si mi-a facut hartii ca cica ma da in gat ca am facut ce am facut dar bucataria si baia nu trebuia sa-i cer ei voie pt ca astea noi le-am renovat cand traia tata nu dupa ce a decedat,.Eu am vb cu ele mai demult prin 2008 cand am facut bucataria si baia si ne-am inteles ca sa-mi faca fiecare cate o declaratie ca nu au pretentii material si nu au nimic contra daca investesc acolo pt ca si pana acum am investit bani in casa aia si au fost de acord mi le-a scris declaratiile si le am . intrebarea este aceste declaratii trebuie autentificate la primarie sau sunt valabile si asa sau cum trebuie sa procedez cu ele ca sa termin balamucul pt ca repet ele mi-au declarat cu mainile lor au scris si semnat declaratiille ca nu au nimic impotriva chiar daca nu am facut succesiunea inca sa investesc acolo ca trebuie facute mai multe gard , izolat casa si ele nu vin niciuna dintre ele sa faca ceva doar stie sa faca aia mare scandal ca de ce am facut eu acolo ce fac ca trebuie facute ce ma sfatuiti in situatia asta declaratia trebuie autentificata la notar sau sunt suficiente dovezi si asa ca mi-au dat acceptul in scris astept raspuns de la dvs multumesc mariana dinita
am inteles multumesc mult
am trimis mesaj la adresa asta care mi-ati fat-o si cand sa trimit i-mi da eroare ca nu e adresa buna o sa dau un telefon multumesc pt raspuns
am o adresa de email pe bucuresti ilfov dar am incercat sa trimit si i=mi spune ca nu este buna adresa aia de email ca e eroare si alta adresa nu am nu am decat sa scriu in scris o scroisoare si sa o trimit la ei dar disciplina in constructii se refera la inspectia in constructii i-mi apare asta este inspectoratul de disciplina in constructii este una si aceeiasi

la disciplina in constructii aveti o adresa sau un email al lor
ei daca au camerele lipite de peretii casei mele ei sigur nu au mai facut pereti la camerele lor si sau folosit de pereyii mei ca daca i-si faceau pereti ai lor nu trebuia sa fie lipiti de casa noastra in spatele caselor trebuie sa fie un spatiu lasat ori ei s-au lipit efectiv de casa noastra de peretii nostrii au voie si au voie sa-si faca baie dupa bunul plac al lor pe peretele dormitorului meu sa nu ma pot odihnii deloc pt ca in fiecare noapte dupa ora 22 ma deranjeaza din somn cu zgomote galagii si nu ma pot odihniii din cauza lor e normal si legal ca ei o da una si buna ca s-au facut cadastru ei efectiv au ridicati numai peretii laterali si acoperisul spatele lor sunt peretii nostrii pt ca erau tencuiti deja si sa numai se oboseasca ei sa faca peretii lor si in spatele casei legal nu trebuie lasat spatiu intre case ca la mine sau la ei daca vreodata se intampla ceva ia foc una din ele ard amandoua casele fiind lipiti de noi ce fac in aceasta situatie cu ei cum o pot rezolva ca amiabil nu ai cu cine sunt foarte recalcitranti si cu nasul pe sus.
multumesc mult pentru raspuns la disciplina in constructii unde este in bucuresti ca eu sunt in jud ilfov sau este una pentru tot bucuresti inclusiv ilfov este aceeiasi locatie
vecinii din spatele casei si-au facut camere lipindu-se de peretii camerelor casei noastre la un dormitor al meu unde ma odihnesc si-au facut o baie pe peretele meu si in fiecare seara de nesimtitit ce sunt dupa ora 23 ii apuca facutul de baie i-mi tranteste usa tare si nu ma lasa seara de seara sa ma odihnesc cada este lipita de peretele meu e facuta pe peretele meu ca eu daca stau in pat le aud robinetul de apa cand curge apa asa sunt de nesimtitit nu stiu ce sa mai fac ca seara de seara ma deranjeaza si nu ma lasa sa ma odihnesc fac galagie de cand a facut baia asta nenorocita ce sa fac in situatia asta ca numai daca le bat in perete se pototlesc altfel nu ei au voie sa-si faca baia pe peretele casei mele si sa ma deranjeze tot timpul sa nu ma pot odihnii din cauza lor e normal si ce trebuie sa fac ca daca le spun la cat sunt de nesimtiti nu se simt sa inceteze ce pot sa fac in situatia astaca am zis ca daca nu se pototlesc le fac reclamatie pana la urma ca eu nu sunt obligata sa l;e suport lor nesimtirea. ce ma sfatuiti sa fac si ce este legal referitor la situatia asta, pt ca ei in curtea mea vin sa-mi dea indicatii ce sa fac si ce sa nu fac ma comanda in curtea mea dar ei i-mi fac ce fac si mai vin si cu femei noaptea si e orgia care e ca eu ma trezesc din gemetele care se aud in perete.
Răspuns la discuția Cand devii coproprietar
multumesc mult pt raspuns deci si ele oricand pot deschide uzucap[iunea chiar daca eu am platit impozitul; timp de 30 de ani si ele nu le-au interesat nimic si nici nu le intereseaza deci ele pot deschide oricand chiar dava eu am platit timp de 30 de ani e corecta legea sau dupa ce se fac 30 de ani vin si ele sa-si revendice dreptul.