avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 598 soluții astăzi
Forum Activitate Florin_Eugen

Activitate Florin_Eugen

S.R.L. (obiect de activitate comert cu amanuntul) cifra de afaceri 68.244 RON pe anul 2014 .
Intrebare : bilantul contabil pe anul 2014 , trebuie semnat de auditor ?
Va multumesc .
Răspuns la discuția Succesiune
Sora tatalui meu este decedata, fiul ei este casatorit si are copiii.
Răspuns la discuția Succesiune
Tatal meu si sora lui au facut succesiunea dupa parintii lor .
Răspuns la discuția Succesiune
Buna ziua ,
Intrebarea este : tatal meu a decedat , eu mama si sora mea vrem sa facem succesiunea.
Tatal meu a avut o sora , iar fiul acesteia are drept la mostenire , dar nu vrea sa facem aceasta succesiune.
Mentionez ca tata si sora lui sunt mostenitorii unei case si a unui teren.
Ce putem face , eu , mama si sora mea pentru a intra in posesia partii cuvenite noua din succesiune ?
Va multumesc.
Discuție Succesiune
Buna ziua ,
Intrebarea este : tatal meu a decedat , eu mama si sora vrem sa facem succesiunea. Tatal meu a avut o sora , iar fiul acesteia are drept la mostenire , dar nu vrea sa facem aceasta succesiune. Ce putem face , eu , mama si sora pentru a intra in posesia partii cuvenite noua din succesiune ?
Va multumesc.
Cum se calculeaza impozitul venit microintreprindere pentru o societate comerciala care valorifica produse farmaceutice de uz veterinar ?
Pana la ce data s-a aplicat impozitul forfetar ?
Discuție Acces spital
Buna ziua,
In urma cu cateva luni, in urma unor probleme medicale aparute la unul dintre membri familiei, am dorit sa consult un medic angajat al Spitalului de Urgenta Floreasca (spital public). Pentru a contacta acest medic, eram nevoit sa urc pana la etajul la care dansul isi desfasoara activitatea. Numai ca personalul firmei de paza aflat la parterul cladirii nu mi-a permis accesul, pe motiv ca trebuie sa merg la Camera de Garda, urmand ca dupa aceea sa fiu repartizat la una dintre sectiile spitalului. Un alt motiv invocat de personalul firmei de paza, a fost programul de vizita care este in intervalul 17 – 20.
Mentionez ca numai eu si ulterior o doamna am fost opriti din drum, alte persoane putand intra liber, fara sa fie intrebate unde merg.
Precizez ca cele relatate mai sus s-au petrecut in jurul orei 8:30.
De aceea vreau sa va intreb, daca personalul firmei de paza a procedat corect si de ce poate fi acuzat ?

Va multumesc.
Răspuns la discuția Incetare raport de serviciu
Din cele prezentate, institutia poate fi actionata in instanta pentru ca nu a comunicat actul administrativ in termenul prevazut de lege ?
Buna ziua,
Am incetat raporturile de serviciu cu institutia publica la care am lucrat incepand cu data de 17.06.2010. Incetarea raporturilor de serviciu s-a realizat in urma cererii depuse la registratura institutiei. Mentionez ca nici pana astazi 01.04.2014 nu am nici un document care sa ateste incetarea raporturilor de serviciu (ordin de incetare). De asemenea nu mi-au fost inmanate nici celelalte documente care ar fi trebuit eliberate la incetare, respectiv dosarul profesional, evaluarea performantelor profesionale si carnetul de munca.
De aceea vreau sa va intreb daca institutia la care am lucrat nu trebuia sa-mi raspunda in termen de 30 de zile la cererea de incetare si daca termenul de contestare in instanta a ordinului de incetare nu a fost depasit ?
Va multumesc.