avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1094 soluții astăzi
Forum Activitate ContSters318441

Activitate ContSters318441

Răspuns la discuția Credit doar cu buletinul
Imi puteti spune,va rog,care este procedura prin care pot cere suspendarea executarii silite,cui trebuie sa ma adresez si ce imi este necesar?Multumesc
Buna ziua,
Am achizitionat in 2005 produse electrocasnice in valoare de 1683 lei doar cu buletinul de la Altex avand ca si creditor SC FINANS SERVICII FINANCIARE SA.Suma totala de plata la sfarsitul creditului fiind undeva la 2000 lei.Am inceput sa platesc lunar rata de 80 lei.Pe atunci pt fiecare zi de intarziere la plata se percepeau 5 lei.
In primul an totul a decurs normal dupa care fara nici o notificare scrisa sau verbala au schimbat comisionul de intarziere plata la 35 lei/zi si in decurs de 6 luni la 45 lei/zi.Rata trebuia depusa la o data fixa,daca depuneai mai devreme se considera ca nu ai platit si raspunsul era ''banii merg la sfarsitul creditului si se acopera din ei''.Am inceput sa platesc din ce in ce mai mult pt ca mereu nu erau suficienti cei 80 lei stabiliti la inceput ajungand la 200 lei lunar.Cand nu m-am mai incadrat in buget si cand am considerat ca nu ma pot intelege cu ei am sistat platile pt 6 luni.Au inceput cu amenintari,jigniri,telefoane pana si la prieteni,imi spuneau sa vand din casa pt a le plati.La un moment dat de teama am fost de acord sa fac reesalonarea datoriei.Au trimis doi indivizi cu o masina de marfa in parcarea unei piete cu ,cateva hartii de semnat care mi-au zis ca voi primi si eu prin posta o copie ce nu a ajuns nici acum,dupa ani de zile.Am inceput sa depun 150-200 lei pt a scapa de ei dar datoria creste mereu.La un an jumate dupa sembarea acelor acte nu am mai platit nimic,considerand ca nu mai este necesar,sumele depaseau cu mult ceea ce era la inceput.In noiembrie 2014 am primit instiintare de la ub executor judecatoresc,poprire pe salariu de 396 lei lubar pt suma de 11430 lei darorati pt acel credit din 2005.Imi este imposibil sa cred ca mai am de dat mai mult de 100 de milioane de lei vechi.Pana acum s-au poprit deja 2000 lei.Ce pot face in acest caz?Cui ma pot adresa?
Răspuns la discuția Executare silita
Cererea de poprire catre banca este emisa in 3 decembrie cu specificatia de a se achita in termen de 15 zile de primire.Ce vroiam eu sa stiu este daca,pot face ceva,daca pot opri aceasta poprire in timp util deoarece pe 12 ar trebui sa intre salariul si daca pot stabili cu executorul printr0un angajament de plata esalonarea incepand cu ianuarie.
Buna ziua,
Am un credit de nevoi personale achzitionat in 2005 in valoare de 1700 lei.Am platit o perioada dupa care am sistat platile pe motive financiare.Pana in momentul de fata nu am primit nici o instiintare,amenintare,etc.Astazi mergand sa verific la banca,cardul de salariu am constatat cu stupoare ca imi aparea -14,332 lei.Am intrat in banca sa cer informatii si mi-au printat undeva la 12 pagini pe care le-au primit de la un executor judecatoresc ca si poprire.Am luat legatura cu executorul spunandu-mi sa merg la dansul luni.Intre toate ''hartoagele'' primite de la banca am gasit si un raspuns al judecatoriei in care este scris ca a avut loc un proces si s-a judecat in lipsa partilor,habar nu am de toate acestea pt ca nu mi-au spus absolut nimic pe nici o cale.Ce pot face in acest caz?Ce ii pot cere executorului?Salariul meu este de 1200 lei lunar s ar insemna ca un an de zile sa nu mai mananc nimic ,cu copilul meu,practic sa nu mai exist avand in vedere ca au cerut sa se opreasca toata suma de 14 332 lei si facand un simplu calcul cu 1200 lei pe luna...Se mai poate schimba situatia vorbind cu executorul si cerand sa fac un angajament de plata ca sa imi deblocheze salariul?Am nevoie urgenta de un raspuns sigur si sincer va rog.
Discuție Locuinta ANL
Buna ziua,
Am si eu o nelamurire in ceea ce priveste distribuirea locuintelor ANL.In anul 2000 eu si sotul meu,tineri casatoriti 22 si respectiv 23 de ani si cu un nou nascut,am depus un dosar pentru repartizarea unei locuinte ANL deoarece locuiam in aceeasi curte si corp de casa cu socrii,do cumnati si o cumnata,fiind in total 8 persoane in 3 camere din care un nou nascut.Am completat dosarul cu toate cele necesare,zeci de copii dupa acte,acte notariale,diplome de studii,adeverinte salariale si toate cele insa in zadar.Dupa depunerea dosarului ni s-a comunicat ca intr-un tmp relativ scurt va veni o comisie la domiciliu pentru a verifica veridicitatea celor declarate de noi ca mai apoi sa ni se poata repartiza acea locuinta,mentionez ca in acel an si in urmatorii doi s-au dat in folosinta foarte multe locuinte de acest gen,blocuri turn cu apartamente ANL in Constanta unde locuim noi.Nu a venit nimeni pe o perioada de cateva luni s am mers no sa verifcam ce se intampla.Ne-am lovit de raspunsuri evazive ni s-a spus prntre altele sa asteptam acasa ca vom primi prin posta rezolutia.Am primit dupa oa luna un plic prin care ne era comunicat ca mai avem de adus la dosar ceva acte pe care ulterior le-am si depus dupa care o noua peroada de asteptare de cca un an.Am mers ca de obicei sa ne interesam la RAEDPP pentru ca acolo era inaintat dosarul si ni s-a spus sa verificam listele afisate in afara institutiei si sa asteptam.Pe liste ne-am regasit undeva la numarul 6 mii si ceva...Dupa o alta perioada de asteptare am primit un nou plic prn care eram anuntati ca nu intrunim punctajul necesar pentru repartizarea unei locuinte reiesind din toate acestea ca mai avem de asteptat.Au trecut inca,cativa ani in care mergeam periodic la RAEDPP sa ne interesam si raspunsul era acelasi''asteptati''.Acum 3 ani am primit ultimul plic prin care ni se cereau nca o data copii dupa adeverinte de la locul de munca si diplomele de studii.Am depus si aceste acte insa deja suntem in 2014,au trecut 14 ani de la depunerea dosarului si casa mult visata se lasa asteptata.Locuim la aceeasi adresa,fetita noastra are deja 14 ani si nici acum nu are dormitorul ei,cei de la ANL,RAEDPP...etc ne-au uitat.Nu stiu ce demersuri trebuie sa fac,unde trebuie sa merg si la cine sa apelez.Avem deja o varsta,eu 36 si sotul 37,am trecut de limita de 35 de ani si inca asteptam...Ma puteti ajuta cu ,cateva raspunsuri?Multumesc.
Buna ziua,
Nu este un subiect nou insa este o problema care ma framanta si careia nu ii gasesc rezolvare.Va scriu aici in speranta ca cineva imi poate oferi cateva sfaturi,idei....etc.
Tatal meu a avut pe adresa de domiciliu servicii complete de la aceasta societate pe numele lui pana in februarie 2010 cand a trebuit sa plece din tara si a renuntat la contract,a depus cerere de reziliere si apoi a plecat.In aprile acelasi an am achizitionat eu servicii de la RCS&RDS pe aceeasi adresa insa pe numele meu,fiind casatorita difera de cel al tatalui meu.Fara nici o problema am putut sa achizitonez aceste servicii.Toate bune si frumoase pana acest an cand tata a primit o adresa din partea societatii in care i se aduce la cunostinta ca are de plata suma de 400 lei pentru serviciile pe care le-a avut in 2010 pana in luna iulie pe numele dansului si ca va fi actionat in judecata daca nu se achita integral.Am citit cu stupoare aceasta hartie deoarece incepand cu 17 aprilie 2010 la aceeasi adresa figura doar contractul incheiat de mine pe un alt nume.Am mers la sediul societatii si acolo raspunsurile au fost foarte evazive ,ba chiar ilogice:''domnule X chiar daca ati depus cererea de reziliere a contractului ,cand acesta a incetat nu ati venit sa semnati si serviciile au continuat sa se factureze.''Tatal meu a fost si in audienta la juristul societatii insa si acea doamna ''o da de gard'' ca sa ma exprim popular,nu stie ce sa explice,o tine continuu cu''trebuie sa platiti''.Am sunat la relatii clienti si am intrebat daca se poate ca pe aceeasi adresa in cazul in care aceasta adresa este la bloc unde deja am servicii complete de la dansii pot achizitiona inca un serviciu de telefonie fixa cu un alt numar in acelasi timp si dansii mi-au raspuns ca este IMPOSIBIL.Atunci de ce ,cei de acolo nu tin cont de faptul ca in februarie 2010 s-a reziliat un contract si in aprilie 2010 s-a incheiat unul nou pe un alt nume cu aceleasi servicii?Eu am lucrat pana acum doi ani in acelasi domeniu,la o societate concurenta si faceam acelasi lucru,incheiam contracte de servici si cunosc foarte bine procedurile insa nu am habar despre ceea ce trebuie sa fac in continuare.Nu se pot factura servicii inexistente inca 5 luni.Ei ne spun ca din februarie intradevar s-a rezliat ctr-ul vechi si tot ei dau singuri cu ''bata-n balta'' si spun ca daca fostul titular,tata,nu a semnat cererea de incetare a serviciilor dupa ce acestea au fost reziliate ,societatea a continuat sa factureze si vazand ca nu se plateste au incetat sa le mai furnizeze in august 2010.Este o poveste lunga si incalcita insa sper ca m-am facut inteleasa si voi primi cateva raspunsuri.Multumesc.