avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 225 soluții astăzi
Forum Activitate utilizator-1

Activitate utilizator-1

Si daca nu sunt de acord cu aceasta propunere, care este următorul demers de urmat?
buna seara, intr-un ansamblu nou de apartamente cu spatii de parcare in subsol ce apartin unui anumit nr,de proprietari, cu cadastru si cuprinse in contractul de vanzare cumparare, cum se calculeaza CPI? Mentionez ca si ceilalti proprietari au parcari supraterane, dar care nu sunt cuprinse in cadastru cu nr.de parcare, ci doar pe baza de un tabel. In alta ordine de idei, este corect ca, propr,care nu detin locuri de parcare in subsol, sa plateasca energia electrica la comun, ptr ca nu exista contor separat ptr consumul aferent subsolului si a usii de garaj care se actioneaza pe baza curentului electric. Multumesc!
el spune ca totul se face cu un contract, si ca emag ii va plati asociatiei o suma de 1800 de euro pe an !!!!! totul e la stadiul de discutie si se va propune in sedinta urmatoare acest lucru, si pe baza votului se va aproba; de aceea eu am dorit, pe cont propriu, sa aflu de la emag, exact cum ati formulat d-0voastra, anume, i am intrebat in ce conditii legale fac ei un ctr cu o asociatie de proprietari in legatura cu aceste casute? iar raspunsul unui angajat de la relatii cu publicul, a fost ca ei nu au stiinta de asemenea contracte.

buna seara, doresc un raspuns in legatura cu: suntem un grup de proprietari care dorim o solutie legala de rezolvare a unui conflict legat de amplasarea easybox emag pe proprietatea comuna, si mai ales ca ele vor fi amplasate la mica distanta de geamurile apartamentelor, aflate la et 1 si 2 (inca nu avem pozitia propr.de la parter); mentionez ca modalitatea de aprobare ptr amplasarea acrestora este o sedinta in care se voteaza cu da si nu, si majoritatea decide. La cercetarile noastre in legatura cu legalitatea amplasarii acestor casute, la intrebarile adresate la emag, raspunsul a fost, ca ei nu au stiinta de acest lucru. Ce ne sfatuiti sa facem din punct de vedere legal. Multumesc!
DinuX, in primul rand am scris aici ce anume mi a ridicat semne de intrebare cu privire la faptul ca s ar putea sa nu fie o masina noua; nu avea mirosul specific de nou, si usile care se inchid trantite, si aspectul din interior care nu parea nou nout, cum e normal la o masina noua; butonul de volum care se da peste cap (cand doresc sa dau volumul mai tare se opreste pe mut sau cand vreau sa l dau mai incet, se opreste, intr un fel as spune ca functioneaza intr un fel ciudat) si eu cred ca orice se poate la orice vreme , nu conteaza ca se faceau acum 15 ani sau acum 20, mai ales cand vad ca in fata lor au un cumparator neexperimentat in domeniu
va multumesc pentru raspuns! exact pentru orientare am postat acesta intrebare, sa stiu daca este cazul sa fac demersuri pentru a actiona in judecata.
daca am postat aici a fost ptr a primi o parere avizata de la cineva autorizat; nu ptr a mi se povesti despre ce si cum si etc; si raspunsurile d-voastra d le avocat sunt intr o mare masura pe tema, dar nu era nevoie de atata dezbatere, vroiam un raspuns clar, anume nu exista nici o baza legala sau exista. Eu o astfel de parere asteptam de la cineva autorizat ca d-voastra care sunteti in domeniul juridic, nu la pareri de dragul de a comenta a altor utilizatori, . Oricum va multumesc ptr raspunsuri doamnule avocat.
d-voastra comparati un produs din supermarket cu o masina, cu tot respectul dar nu incape nici o comparatie intre o masina si orice alt produs din supermarket: pana si o canapea expusa intr un magazin este diferita fata de o canapea livrata din depozit. Inselaciunea este in faptul ca am cerut o masina in tipla si asta mi s a spus ca mi se ofera si am primit o masina expusa si credeti ma ca nu trebuie sa fie in gara ca sa arate orice fel de uzura mai mica sau mai mare, iar prejudiciul in asta consta in uzura chiar si in proportie mai mica si defectiunea butoanelor de volum. Si in fine doream un raspuns clar, da sau nu, daca pot actiona lega, in schimb am primit doar divagatii de la tema sau pe tema subiectului. Multumesc ptr interesul de a comenta !!!
Masina avea 5 - 6 km ( dar stiti f bine ca si acestia pot fi modificati) si da acum am aflat ceea ce am banuit, si nu am crezut ca e posibil asta; unde credeti ca te poti interesa si sa ti spuna cineva raspunsul la pb?
prejudiciul este in aspectul autoturismului care nu a fost nou nout, a usilor care nu se inchid decat trantite cu putere, la o inchidere normala raman semiinchise si a portbagajului care la fel ramane intredeschis daca nu se tranteste, a tapiteriei care este folosita, fiind intr un showroom masina a fost la dispozitia oricarui client in a fi ,,calarita,, sa zic pe romaneste, a butoanelor de la display care se dau inapoi daca doresti volum mai mai mare si alte inconveniente, chiar daca minore, vi se pare normal sa doresti sa cumperi un produs nou pe care il achiti integral si sa primesti un produs care nu corespunde cu acela pe care l ai solicitat. Mai ales in tara noastra unde civilizatia lasa de dorit foarte mult si fiecare client se comporta cu orice produs pe care nu il achizioneaza , de parca e de distrus. Dumneavostra spuneti ca nu exista nici o deosebire intre o masina din fabrica si una care a fost la dispozitia oricarui client in a fi vizionata? Eu va spun ca exista diferente foarte vizibile cu ochiul liber. Eu va intreb daca am vreo baza legala ptr a actiona ptr solutionarea acestei inselaciuni? Trebuia sa l intregistrez pe reprezentat cand am discutat despre ce doresc sa cumpar? Si raspunsurile lui ca masina este in vama si etc?