avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1510 soluții astăzi
Forum Activitate gaby2013

Activitate gaby2013

Răspuns la discuția Spor consilier juridic
Colegii consilieri juridici au invocat art. 20-25 din Codul Muncii coroborat cu Legea 514/2003, Codul deontologic al consilierilor juridici si Statutul profesiei de consilir juridic publicat in MO 684/29.07.2004.
au fost actiuni si in instanta care ar fi fost motivate la fel.
Oricum, va multumesc pentru raspun si pentru interesul manifestat.
Buna ziua !
Ocup functia de consilier juridic iar din discutiile cu alti consilieri juridici, de la alte institutii, am inteles ca acestia beneficiaza de un spor de confidentialitate in baza legii 514/2003, Codul consilierului juridic si Codul Muncii.
Seful serviciului Resurse Umane de unde lucrez nu-mi acorda acest spor spunand ca aplica DOAR prevederile legii 284/2010.
In aceasta situatie Legea 514/2003 coroborata cu Codurile amintite sunt considerate legi speciale, primeaza in fata Legii 284/2010 ?
Este legala acordarea acestui spor acum ?

Va multumesc.
Buna ziua.
O persoana lucreaza pe o functie cu studii medii. La finalizarea studiilor superioare a facut cerere de schimbare a incadrarii conform noilor studii absolvite.
Intrebare : Poate fi avansat in grad profesional doua trepte la termen scurt (cateva luni) motivat de faptul ca prima avansare se face ca urmare a indeplinirii conditiilor ca termen (3 ani)
Buna ziua !
O persoana a fost condamnata la 1 an inchisoare, executand cca. 7 luni din pedeapsa. Acum a primit o amenda penala pentru retineri salariale nevirate drept pentru care a fost retinut pentru efectuarea restului de pedeapsa de cca. 3 luni.
In aceasta situatie popate introduce o cerere pentru inlocuirea pedepsei cu executare in arest la domiciliu ? Ce conditii trebuie sa indeplineasca pentru ca instanta sa admita cererea ?
Va multumesc.
Discuție Termen angajare
Buna ziua !
As dori sa stiu care este termenul in care angajatorul este obligat sa incheie contractul individual de munca de la data declararii ,,admis'' in urma sustinerii concursului de angajare precum si actul normativ care stipuleaza acest lucru.