avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 748 soluții astăzi
Forum Activitate roian

Activitate roian

Răspuns la discuția Termen de prescriptie(?)
Va multumesc pentru raspuns!
Referitor la intrebarea nr.2, vreau sa adaug ca eu nu "exploatez nici o intreprindere" si tocmai de aceea am adresat intrebarea.
Raportul dintre societatea de recuperare creante si o persoana fizica executata silit este incadrata in "litigii cu profesionistii" ?
Cu stima,
Buna ziua,

Va rog sa ma ajutati cu niste raspunsuri, la urmatoarea speta:
- card credit neplatit;
- ultima plata: ianuarie.2010;
- cesiune de creanta intre banca si societate de recuperare: noiembrie.2011;
- incheiere executare silita, Judecatorie: ianuarie 2015.

Intrebarile mele catre dumneavoastra sunt:
1. Se poate invoca prin contestatie la executare, termenul de prescriptie de 3 ani (nov.2011-nov.2014), daca in toata aceasta perioada au existat cateva notificari si sute de apeluri telefonice, la care nu s-a dat curs din partea mea?(sunt inca in termenul de 15 zile; zilele trecute am primit corespondenta de la e.j.)
2. De ce pe site-ul Judecatoriei, apare la numarul dosarului, mentiunea "litigii cu profesionistii"?

Cu stima,
buna ziua,

Va rog sa ma ajutati cu un raspuns la urmatoarea speta.
Acum 3 ani am primit de la executorul judecatoresc o incuviintare silita pentru un credit neachitat, iar recent o somatie de plata a creditului la termen de o zi,la care era atasata o cerere de staruinta din partea creditorului.
Doresc sa aflu in ce consta urmatoarea etapa a executarii (poprire, intrari in incaperi, licitatii bunuri mobile sau imobile)?
Cu stima
Buna ziua,
In urma accesarii unor credite de nevoi personale, in conditiile legale, dar neparcurse pana la scadenta (pe motive sociale), refuzul debitorului de a dialoga cu societatile de recuperari creante (telefonic, mail, domiciliu), are ca rezultat final latura a dreptului civil (incuviintarea executatii silite) sau a dreptului penal (inselaciune - art 215 cpp)?
Multumesc!
Răspuns la discuția executare silita
Singurul lucru intreprins de banca in cele 43 de luni, pana ce creditul a fost preluat de recuperatori, a fost emiterea lunara a unor extrase de cont cu valori de 0.3 - 1.5 lei. Apoi societatea de recuperare a uzitat in cele 8 luni, de cand dosarul e la ei, la tot felul de somatii. Ma intreb (?), chiar este necesar un termen atat de vast, pentru a executa silit un credit, sau se urmareste altceva? Multumesc celor care raspund!
buna ziua, doresc sa ma informez daca la un credit de nevoi personale, fara garantie, accesat in anul 2007, dar cu rate neplatite din ianuarie 2010 - vandut unei societati de recuperare debite, in septembrie 2013, la data prezentei se poate solicita executare silita? Mentionez ca de la plata ultimei rate si pana in prezent, au trecut 51 de luni. Functioneaza in acest caz prescrierea de 36 luni? Multumesc!