Forum Discuţii juridice Executare silită cerere de staruinta
Discuție deschisă în Executare silită

cerere de staruinta

buna ziua,

Va rog sa ma ajutati cu un raspuns la urmatoarea speta.
Acum 3 ani am primit de la executorul judecatoresc o incuviintare silita pentru un credit neachitat, iar recent o somatie de plata a creditului la termen de o zi,la care era atasata o cerere de staruinta din partea creditorului.
Doresc sa aflu in ce consta urmatoarea etapa a executarii (poprire, intrari in incaperi, licitatii bunuri mobile sau imobile)?
Cu stima
Creditorul poate alege modalitatea de executare in functie de cuantumul creantei.Poate solicita executare silita pe bunuri, pe conturi sau pe salariu .Mergeti la executor si incercati pe cale amiabila cu creditorul sa stabiliti modalitatea de plata, daca accepta in rate etc.
Acum 3 ani?
Faceti contestatie la executare, staruinta e pana in 6 luni, nu la intervale de 3 ani, executarea e perimata si cu putin noroc, dreptul creditorului e prescris.