avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 796 soluții astăzi
Forum Activitate sorin_mocanu76

Activitate sorin_mocanu76

Poate primarul unei localitati sa ceara in instanta rectificarea unei carti funciare? Multumesc mult!
Răspuns la discuția Rectificare carte funciara
In anul 2003 am cumparat un teren de la parintii mei cu act de vanzare-cumparare , in suprafata de 1041mp(mentionez ca suprafata din titlul de propietate e de 1000mp).S-a intabulat, s-a facut carte funciara,ulterior am construit o casa...
Pe terenul meu se afla o fantana care nu este imprejmuita.aAnul acesta am solicitat certificat de urbanism pentru reparatie imprejmuire iar primaria m-a anuntat dupa 15 zile ca nu poate elibera deoarece s-a deschis dosar in instanta pentru rectificarea cf. Cum se procedeaza?
Răspuns la discuția Rectificare carte funciara
Este posibil ca primarul sa ceara rectificarea cf ?

1.Prin rectificarea cartii funciare ce prejudicii se aduc proprietarului?
2.Se vor urmari suprafetele din actele de proprietate sau cele di teren?
3.Se poate modifica schita imobilului ?
4.Daca pe teren se afla o fantana aceasta trebuie mentionata in cartea funciara?
va multumesc!!!
Se poate cere in instanta anularea unui titllu de proprietate eliberat conf legii 18/1991 ? Daca da in ce conditii. Parintii mei au dobandit un teren in anul 1968 l-au stapanit,au platit impozite etc. In anul 1998 au obtinut TP conf legii18 iar in anul 2003s-a facut act de vanzare cumparare si carte funciara. Acum primaria vrea sa ceara anularea TP.
Va multumesc!
Răspuns la discuția Contract de vanzare cumparare
singura legatura e ca ma invecinez cu 3 drumuri comunale...
poate primaria sa ceara in instanta modificarea actului de vanzare cumparare pe motiv ca suprafata din teren e mai mare cu4% decat cea din titlu de proprietate? Terenul este intabulat si corespunde cu suprafata din contract.
va multumesc!
inscrisurile sunt urmatoarele:
-act vanzare cumparare
-carte funciara+extras
-plan de situatie
-cerere
-chitanta
Rog un raspuns urgent!
In data de 14.05.2014 am depus documentatia pentru emiterea certificatului de urbanism pentru a construi un gard care imprejmuieste proprietatea.
In cursul zilei de 03.06.2014 am fost informat verbal de catre o persoana din cadrul primariei ca primaria m-a actionat in instanta pentru rectificarea cartii funciare si justificarea unei suprafete in plus(41mp) fata de 1000mp din titlu de proprietate.
As putea dupa 30 zile sa actionez in instanta primaria pentru nerespectarea termenului de 5 zile pentru completarea documentatiei in caz ca nu este completa ? Mentionez ca nu am primit nici un raspuns oficial in legatura cu emiterea certificatului de urbanism.
va multumesc
Am si eu cateva nelamuriri daca poate cineva sa-mi raspunda
1.Care este termenul de eliberare a certificatului de urbanism?
2.Poate primaria sa nu elibereze in termen certificatul de urbanism?
3.Este obligata primaria sa-l emita?
Va multumesc