avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 2025 soluții astăzi
Forum Activitate mmsavu

Activitate mmsavu

Răspuns la discuția Retinere permis
multumesc
Discuție Retinere permis
Dupa cum am mai scris in urma unui accident anul trecut in care am lovit un pieton care tranversa ne'regulamentar am primit de la procuror clasarea dosarului in lipsa plangeri parti vatamate,iar politia mia suspendat permisul 90 zile in baza legi 103.1.c.revin dupa accident blocand tot bulevardul masina a fost trasa pe dreapta mai in fata pe trecerea de pietoni singurul loc unde o puteam face.1 din politisti a facut masuratorile in locul in care sa intamplat iar celalalt care facea actele mia trecut art 135 care spune neacordare de prioritate la trecerea de pietoni pe dovada de circulatie baza pe care mia dat suspendarea permisului in conditiile in care accidentul meu nu a avut nici o treaba cu trecerea de pietoni..Am facut cerere la politie pt reevaluarea dosarului iar de atunci(2 sapt) tot ma plimba pe la ei in asteptarea unui rasp,in tot acest timp eu nu am drept de circulatie..Am primit acasa o foaie de la politie in care imi aduce la cunostinta suspendarea permisului de conducerere.Acum unde contest decizia de suspendare a permisului????
Răspuns la discuția Retinere permis
politia refuza sa'mi dea orice act care sa dovedeasca retinerea permisului pe 90 zile
Răspuns la discuția Retinere permis
nu am incalcat nici o regula de circulatie,,astazi cand am fost la politie mi sa spus ca in mom in care imi expira dovada acum imi intra suspendarea de 90 zile pt ne-acordare prioritate pietonilor,mia spus ceva de trecerea de pietoni in conditiile in care nu sa intamplat asta si k scrie legea pe dovada( 135/h+111/4.... eu dupa accident am sunat la 112 si am incercat sa ajut victima,blocand liniile de ratb si toate benzile de circulatie am dat masina pe masina pe bordura unde era si trecerea de pietoni,,imi este frica k unul din politisti sa nu fi crezut k acolo sa intamplat accidentul in conditiile in care al 2 politist a facut cu mine masuratorile si pozele unde a avut loc impactul...cred si eu
Răspuns la discuția Retinere permis
soferul care la evitat nu a fost implicat,era o duba mergang paralel cu mine si traversand in fuga din dreapta lui a apucat sa'l vada,insa la mine a fost ceva de ne'evitat...era o sosea cu 2 benzi pe sens si linie de ratb,fiind in apropierea unei piete prima banda era ocupata de masini parcate,iar eu formam a 2 banda impreuna cu o coloana de masini pe linia de linia de ratb,,impactul a fost la 40m pana in semafor unde era si trecerea de pietoni..repet era verde la semafor si amadoua coloane erau in miscare...si cum nu era de ajuns acum 3 sapt a dat si peste tatal meu masina ne-fiind pe trecerea de pietoni,iar acum il am acasa operat si paralizat la pat,,credeti'ma ca as dormi vreo 100 de ani


gicu13 a scris:
contesta?i decizia. instan?a nu a stabilit dacă sunte?i vinovat sau nu de producerea accidentului.

da,a dat clasarea dosarului in lipsa plangeri din partea victimei,,,teoretic instanta nu a stabilit daca sunt sau nu vinovat
Discuție Retinere permis
Buna Ziua


Anul trecut am fost implicat intr'un accident rutier soldat cu vatamare de persoana asa cum scrie si pe dovada ulterior data la fata accidentului dupa ce au fost retinute actele..Pe Scut ma aflam in deplasare pe un bulevard in bucuresti pe a 2 banda avand verde la semafor avand 40 m pana in intersectie,un pieton a traversat in fuga,soferul dupa prima banda la evitat iar eu nu am putut face nimic lovind'ul in plin.Dupa toate cele am primit de la judecatorie o decizie prin care a fost clasat dosarul meu in lipsa plangeri din partea victimei,cu aceste acte am fost sa ridi permisu'l si surpriza dupa ce imi expira dovada primesc o suspendare de 90 zile pt ne'acordare de prioritate pietonilor in conditiile in care:nu era pe trecerea de pietoni,am avut verde la semafor si eram pe banda 2 paralel cu alta masima,era imposibil sa evit..Va rog mult,sunt sofer de taxi-familia mea si eu depind de acest permis...multumesc