avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 510 soluții astăzi
Forum Activitate andu_nat

Activitate andu_nat

[ link extern ] /
poate va ajuta acest link
Răspuns la discuția Facultate buget
Binenteles ca ai voie.Nu ai voie la locurile bugetate de stat daca deja ai beneficiat(ai urmat cursuri in acest regim) .daca te retragi inainte de inceperea anului universitar,inseamna cu nu ai beneficiat de nici un an macar.Suna sau du-te la secretariatul facultatii unde ai optat si spune-le ca vrei sa-ti retragi dosarul.Apoi ti-l depui la noua optiune.Bafta!
Buna,imi pare rau de experienta ta.Nu stiu cat ar costa aceasta retragere de plangere,eu vreau doar sa iti spun parerea mea referitor la acest caz.

In primul rand,nu inteleg de ce vrei sa iti retrageri plangerea,gandeste-te ca u ai scapat de data asta si daca il lasi sa scape nepedepsit,cu siguranta va mai avea astfel de tentative catre alte persoane si nu mi se pare normal ca o astfel de fapta sa scape nepedepsita,deci in locul tau nu as retrage plangerea! Eu inteleg ca te-ai lasat induplecata de mama lui,dar nu ar trebui.E adevarat ca o doare ca mama si nu vrea sa-si vada fiul in aceasta situatie dar vorbim de un tanar ce a trecut de varsta majoratului,deci nu conteaza ce crede si ce simte mama ,ci fapta copilului.

In al doilea rand,daca chiar insisti sa-l lasi sa scape nepedepsit,u cu trauma traita,ba chiar ii oferi sansa sa mai produca o astfel de trauma si altora,de ce sa platesti tu?Daca mamica insista atat de mult ca baietelul ei psihopat sa scape,de ce nu iti plateste ea sau el retragerea plangerii?


Răspuns la discuția Achizitie casa in concubinaj
Va multumesc foarte mult
Buna ziua,va rog daca ma puteti ajuta cu un sfat intr-o problema:
Am o relatie in concubinaj cu o persoana de aproximativ 6ani,noi acum locuim cu chirie si intamplator am vazut o casa pusa la vanzare care s-a dovedit a fi foarte buna(calitate/pret) si imi doresc foarte mult sa o achizitionam.Si aici intervine problema,dat fiind ca nu suntem casatoriti.
Noi daca achizitionam aceasta casa,exista vreo posibilitate legala sa fim coproprietari 80% si 20%? Ideea acestei convietuirii este aceea de a merge mai departe dar intrucat au fost de-a lungul timpului si situatii tensionate intre noi,imi este foarte teama ca din nou sa nu am de pierdut.In trecut,el a avut ceva probleme financiare,din care eu l-am ajutat sa iasa.Chiar daca noi vom convietui si plati impreuna pentru aceasta casa trebuie sa precizez ca salariul meu este mult mai mare decat al lui,deci ratele pe care le vom plati la casa vor fi in proportie de 80% din salariul meu si mi-e teama ca dupa ceva ani,sa nu intervina ceva iar eu sa pierd din nou din punct de vedere financiar.
Nu vreau sa se ajunga la o astefel de situatie,de aceea va rog ajutati-ma cu un sfat juridic despre ce pot sa fac inca de la actele de vanzare-cumparare.Am incredere dar mi-e si teama(niciodata nu sti ce aduce ziua de maine)


Va multumesc

Răspuns la discuția Raportari statistice
Problema este ca la cate formulare cer ei sa fie completate,va trebui ca societatile sa-si angajeze personal special sa faca numai raportari,pentru ca pe langa declaratiile pentru fisc,mai trebuiesc depuse declaratii Intrastat,te mai solicita si BNR sa depui diverse declaratii,INSEE,etc.Asta doar ca sa mai aiba unii de la ei ce face,sa nu se spuna ca primesc bani degeaba,ci chiar au volum mare,dar defapt,volumul mare de lucru este al angajatilor societatilor.Bine ca la noi,se fac statistici pentru orice,care din pct de vedere economic,social nu ne ajuta cu nimic,de ce nu au si oameni angajati cu consilierea societatilor comerciale de iesire din impas de exemplu?In loc ca societatile comerciale si oamenii sa fie ajutati,li se da in cap#-o