avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 521 soluții astăzi
Forum Activitate flo1990b

Activitate flo1990b

vand telefone second hand pe eBay de aproximativ 3000 de euro pe luna fara sa fiu pfa...am intentionat sa devin pfa dar mi se pare prea complicat sa asa ca as vrea sa stiu daca e suficient sa declar banii care ii incasez si sa platesc impozit pe venit...odata ce am platit impozit pe venit mai pot fi acuzat ca fac evaziune?as prefera varianta asta daca e posibil.Multumesc
multumesc mult pentru raspuns
multumesc pentru raspunsuri,totusi in caz ca el si-a retras plangerea sau o va face,se poate sa continue politia ceva?sau se incheie totul?multumesc
el dupa ce a depus plangerea nici macar nu m-a contactat ca sa imi spuna sau ca sa imi ceara ceva bani...se observa clar ca el incearca sa imi faca rau si nu e interesar de "acel prejudiciu" de care el vorbea in plangere,daca eu il contactez si totusi ii dau ceva bani doar ca sa am linistea ca nu ma voi trezii cu probleme si el isi retrage plangerea eu mai pot fi acuzat de ceva?sau care ar fi procedura daca eu nu fac nimic ci doar astept?au trecut 3 luni si nu am fost anuntat de nimic.Multumesc de raspuns
Prin data de 20.12.2013 am cumparat doua telefoane mobile de pe okazii cu un pret total de 350 lei de la un vanzator din alt judet,telefoanele au fost trimise prin posta cu ramburs...eu cunosteam foarte bine modelul telefoanelor (Nokia 8800)deoarece am recarosat multe si asta era motivul pentru care le-am cumparat si am intrebat inainte vanzatorul(la telefon) 2 lucruri...1 daca merge camera foto la amandoua si a zis ca da...si 2 daca functioneaza perfect toate tastele si din nou a zis ca da,am primit telefoanele dupa cateva zile si am constatat ca unul avea probleme cu camera si ecranul iar la al doilea nu ii functioneaza o tasta...am sunat vanzatorul si dupa ce l-am amenintat ca merg la politie a recunoscut defectele telefoanelor dar zicea ca pot merge la politie ca oricum nu am cum sa le demonstrez,am desfacut telefoanele sa vad daca exista o sansa sa fie reparate sau daca nu si am constatat ca defectele erau pe folie(care nu se mai gaseste) asa ca le-am asmblat la loc si am mers direct la politie sa depun plangere pentru ca am fost inselat,politia de la mine din comuna hanar nu avea cu ce se mananca okazii si imi spuneau ca nu am ce face ca eu nu pot dovedi ca el a trimis telefoanele defecte si nu vroiau nicicum sa ma lase sa depun plangere ca ziceau ca nu am cum demonstra si ca alta data sa nu mai cumpar de pe internet ca daca era firma si nu persoana fizica o rezolvm usor la OPC...am zis totusi macar sa il sune pe vanzatorul care nu vroia sa ii returnez telefoanele defecte,l-a sunat si dandu-si seama ca vorbeste cu politia a zis sa ii trimit telefonele inapoi cu ramburs si el le ridica.Am trimis telefoanele asa cum le-am primitsi el le-a ridicat...pe data de 25 februarie 2014 la doua luni dupa faza asta m-am trezit ca ma cauta politia ca s-a depus o plangere penala impotriva mea pentru inselaciune...am ramas surprins si nu stiam despre ce e vorba(eu nu am mai avut probleme cu legea) am mers la politie si in plangere scria ca eu am schimbat/sustras piese din telefoanele lui dupa care le-am trimis inapoi...vanzatorul avea 30 de calificative pozitive iar eu peste 250 de pozitive si un singur negativ la o suma de 20 de lei si aveam zeci de tranzactii si de cumparare si de vanzare la sume mult mai mari de cat 350 de lei si toate fara probleme asa ca nu aveam motiv sa fac o gainarie de genu asta.In declaratia care am dat-o am explicat clar ce s-a intamplat si inainte si am explicat ca cunosteam modelul si le-am desfacut sa vad daca defectul e pe folie(ceea ce le face egal cu 0) sau mai pot fi reparate dar am scris clar ca nu am sustras nici-o piesa si nici nu am schimbat absolut nimic in ele.A trecut aproape 3 luni de cand am dat declaratia si inca nu am fost chemat de politie sau ceva de genu...tin sa precizez ca vanzatorul a facut asta din razbunare deoarece am avut o discutie mai aprinsa cu el dupa ce am primit telefoanele defecte si dupa ce imi spunea ca politia nu ar ce sa ii faca,va rog sa imi spuneti ce urmeaza sa se intample ca nu vreau sa ma trezesc cu cazier sau alte probleme dintr-o razbunare de genu asta...se poate ca el sa isi fi retras plangerea dupa ce a vazut si declaratia care am dat-o eu?am inteles ca la inselaciune chiar daca plangerea a fost retrasa tot se cerceteaza in continuare,astept un raspuns...multumesc anticipat
multumesc pentru raspuns
Intentionez sa cumpar o cafenea la cheie scoasa la vanzare,pana acum nu am avut nicio firma si de aceea nu stiu cum sta treaba...intrebarea mea este daca pot cumpara firma sau sunt nevoit sa infiintez una noua?daca e nevoie de o firma noua trebuie sa fie srl sau sub ce forma e mai avantajos?multumesc anticipat
multumesc pentru raspuns,sa inteleg ca pentru a fi legal 100% ar trebui sa platesc impozit 16% pe profit...eu cum ma ocup cu telefoane second hand(fara factura) nu am cum dovedi cu cat am cumparat telefoanele...multumesc
Sunt persoana fizica si vand telefoane mobile second hand pe eBay in medie de aproximativ 3000 de euro lunar,pana acum nu am avut nicio problema pe eBay,stiu ca daca as face acelasi lucru pe okazii ar fi din start evaziune fiscala.La fiecare telefon platesc 10% comision de vanzare plus 3.5% comision PayPal practic tranzactia sa realizat pe eBay...ma pot trezi cu cei de la politia romana pe motiv ca fac evaziune fiscala?multumesc anticipat
Buna ziua,intentionez sa vand o masina care are taxa de inmatriculata recuperata de fostul proprietar...am cumparat masina gata inscrisa in 2012 cand nu exista legea asta cum ca daca taxa e recuperata va trebui platita din nou de urmatorul proprietar la transcriere,inainte sa pun masina la vanzare am scos adeverinta anaf si am aflat ca are taxa recuperata,problema e ca taxa e 1300 de euro iar eu cer pe ea 1500 si tot e greu sa o vand desi pretul pietei e ~2000 euro...exista o posibilitate sa vand masina si sa se evite cumva timbrul de mediu?chiar am nevoie de bani si as dau si cu ceva gen procura doar sa o dau....multumesc anticipat