avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 970 soluții astăzi
Forum Activitate danamocanu

Activitate danamocanu

Răspuns la discuția Copil roman adoptat Spania
Multumesc pentru raspuns.
in Spania se da o alocatie de 100 euro primii 3 ani de la nastere,iar daca copilul e cu handicap 4 ani si asta daca dovedesti ca venitul tau anual nu depaseste 7 sau 8 mii de euro/an.
Daca stie cineva documentele spaniole si ce anume pentru starea civila ,trebuie traduse?(buletinul,livretul de familie,certificatul de nastere,hotararea judecatoreasa de adoptie)
Răspuns la discuția Copil roman adoptat Spania
nu poate avea doua cetatenii pentru ca Romania nu are niciun acord cu Spania in aceasta privinta .Tara noastra este una dintre tarile europene care nu acepta 2 cetatenii doar daca esti diplomat sau stiu eu, europarlamentar ,etc
Tatal copilului a fost de acord.
Ma intereseaza ce fac cand ajung in tara.Anunt vre-o autoritate sau nu.Copilul primeste alocatie de la statul roman.
multumesc frumos.
copilul are certificat de nastere ,buletin cetatenie, toate spaniole.Este inscris in registrul civil (altfel nu aceam certificat de nastere),E trecut in libreta de familie,deci toate spaniole.Ce fac cand ajung in tara?
desi e valabil ,avand in vedere ca va ocupa un loc de munca in alt domeniu,s.ar putea sa.i ceara persoanei, poate un test psihologic,o analiza lipsa ,etc
Răspuns la discuția Problema ingrijire parinti
Poti sa ceri pensie de handicap cu insotitor.asa a facut mama mea cu bunica.am cerut un formular de la casa de pensii iar ei ne-au trimis la medic ( stabilit de ei)acesta stabileste gradul de degradare fizica ,se face un dosar cu documente de identitate,fisa medicala de la medicul de familie si altele.Te duci cu mama la comisie s.o vada, se analizeaza starea ei iar dupa ce se stabileste in ce grad o incadreaza o sa primeasca un ajutor banesc.Daca nu are cine sa aibe grija de ea trebuie sa faci si un dosar de insotitor.In cazul tau te treci pe tine iar cand nu poti macar platesti pe cineva sa stea cu mama.
(Acum depinde cat de grava e situatia mamei tale pentru ca bunica era de gradul 1,cu pampers,mancare cu ligurita,fugea de acasa cand te asteptai mai putin dar dupa 5 ani de chin am apucat 2 luni sa luam pensia).In functie de gradul de deteriorare fizica se calculeaza suma care o primeste bolnavul.Si e de umblat cu hartiile.Succes.
Divortata cu copil spre crestere si ingrijire.La a2-a casatorie sotul mi-a adoptat copilul.Acum are cetatenie spaniola.Trebuie sa anunt la registrul cilvil din Romania, adoptia? Ce documente am nevoie?Stiu ca nu poate avea dubla cetatenie.
Multumesc anticipat.
Răspuns la discuția fiica adoptata de sot spaniol
Buna seara.Nu sunt disperata dar totusi as vrea sa stiu unde sa ma adresez in legatura cu copilul adoptat .Stiu sigur ca nu poate avea dubla cetatenie.
Răspuns la discuția fiica adoptata de sot spaniol
mi se pare ciudat sa nu aibe nimic alocatia cu adoptia.fata numai este cetatean roman cum poate sa primeasca alocatie?
buna ziua.
fiind divortata cu copil ,m-am recasatorit cu cetatean spaniol.Fetita a fost adoptata acum 2 luni de actualul meu sot,acum are cetatenie spaniola.eu am ramas cu cetatenie romana.
In 2 luni o sa merg in tara in vacanta si as vrea sa stiu daca trebuie sa anunt registrul civil (sau alta institutie de stat)in legatura cu adoptia.Fetita mea primeste alocatie de la stat si nu vreau sa am problemePuteam sa merg la ghiseu si sa spun ca numai vreau alocatie dar banuiesc ca vor intreba de ce?.Ce documente trebuie sa iau cu mine ,unde sa ma adresez si daca trebuie traduse si legalizate din spaniola in romana.
Multumesc anticipat