avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 903 soluții astăzi
Forum Activitate duhastesgut

Activitate duhastesgut

Răspuns la discuția Diurna sofer international
Inteleg.Deocamdata s-au adunat aproximativ 8000 RON in contul '462-Diversi creditori'.
Nu putea oare contabila sa-i adauge lunar la statul de plata (sau o alta modalitate lunara de plata, tinand cont ca aceasta diurna nu este considerata o cheltuiala, pana intr-o anumita suma, deci nu este impozitata)?Spun asta deoarece, repet, intelegerea verbala a celor 2 asociati a fost ca atat investitia, cat si profitul vor fi intodeauna 50/50%.
Mai poate contabila sa adauge la statul de plata pe luna in curs suma adunata de 8000 RON, pe care stat de plata asociatul meu sa-l semneze, fara sa fim nevoiti sa platim impozit statului?
Răspuns la discuția Diurna sofer international
Am inteles.Multumesc frumos pentru timpul acordat raspunsului.
In cazul in care ne intelegem, care ar fi procedura prin care aceasta 'datorie' a firmei catre asociatul meu se poate 'sterge' din contabilitate? Este posibil ca el sa semneze vreun act prin care recunoaste ca si-a primit drepturile(asa cum semneaza, de exemplu, statul de plata, lunar?Si, daca exista o asemenea posibilitate, banii aceia trebuie efectiv 'virati' in contul sau personal?Ma intereseaza procedurile din punct de vedere al contabilitatii aici.De exemplu, deocamdata nu ne permitem sa platim salariu, toti banii ii investim in firma, conform intelegerii verbale.Contabila a spus ca nu e o problema daca salariul nu e 'efectiv' virat in contul asociatului meu, atata timp cat el semneaza ca a primit banii.
Va multumesc anticipat, din nou, in cazul in care va gasiti timpul sa ma lamuriti.
Buna ziua!
Speta este urmatoarea:am impreuna cu un asociat o firma de transport international de marfa.Suntem asociati cu drepturi egale.Asociatul meu este angajat ca si sofer.Eu nu m-am angajat inca, fiind doar administrator(pentru a evita cheltuieli in plus cu taxele).Functionam de cateva luni, si, recent, contabila mi-a explicat ca la contul numit 'creditori diversi', asociatul meu apare cu suma de 8000 ron (echivalentul diurnei la care are dreptul, ca si sofer angajat).
Acum, in cazul in care firma va avea profit, la sfarsitul anului financiar, noi doi, fiind asociati cu drepturi egale (am si investit in firma in mod egal, de fiecare data) am primi dividente in mod egal.Dar, intrebarea mea este: asociatul meu poate cere(sau retrage fara sa ceara), oricand, acea suma reprezentand diurna?Eventual, in cazul nefericit in care am vrea sa inchidem firma si am vinde camionul, el ar putea pretinde mai multi bani decat mine, pe baza acestei diurne adunate de-a lungul lunilor?Pana acum, nu am reusit sa facem profit, s-ar putea sa inchidem, dar poate peste inca cateva luni diurna adunata in contul acela s-ar dubla sau tripla - in concluzie, eu as ramane fara partea mea din suma rezultata din vanzare?
Precizez ca atunci cand am fondat SRL-ul, intelegerea verbala a fost ca vom investi in mod egal si de asemenea, vom scoate bani in mod egal din firma.
Multumesc anticipat pentru raspunsul d-voastra.
Speta: bunica aflata sub tutela nepotului moare; inainte de deces, nepotul vinde, cu incuviintarea Autoritatii Tutelare, un imobil, proprietatea comuna a bunicii decedate si a sotului supravietuitor, capabil; ce trebuie sa faca nepotul pentru a obtine descarcarea de gestiune, odata cu incetarea de fapt a tutelei prin decesul tutelatei?;este de ajuns o dare de seama in care sa mentioneze ca a depus banii intr-un cont anume, anexand copia dupa contractul de vanzare cumparare, respectiv, un extras de cont? Sau este obligat sa procedeze mai departe cu succesiunea, in numele mamei sale, si ea bolnava psihic, aflata tot sub tutela acestuia? Cele doua tutele sunt legate una de alta?

P.S. Ce inseamna, mai exact, urmatoarele:

Art. 161. Predarea bunurilor. Bunurile care au fost in administrarea tutorelui vor fi predate, dupa caz, fostului minor, mostenitorilor acestuia sau noului tutore de catre tutore, mostenitorii acestuia sau reprezentantul lor legal ori, in lipsa, de curatorul special numit potrivit dispozitiilor art. 160 alin. (2).
Discuție Succesiune
Buna ziua!
Am urmatoarea speta: mama si cu tatal detin impreuna un imobil.Mama nu a avut venituri in timpul casatoriei, fiind casnica, doar tatal.Imobilul a fost construit si terenul achizitionat in timpul casatoriei.Mama decedeaza.Ramane sotul si singura lor fiica.Cum se face succesiunea?Care sunt procentele?
Răspuns la discuția Dare de seama tutela adultului
multumesc!Alte...pareri?
Buna ziua!
Subsemnatul am obtinut tutela asupra bunicii mele (dementa senila, 84 ani) si a mamei mele (schizofrenie paranoida,64 ani). Bunicul, sotul bunicii, traieste(90 ani, fara probleme deosebite, altele decat cele inerente varstei). Bunicul detine impreuna cu bunica o casa, nelocuita momentan, bunicii si mama mea aflandu-se in prezent sub ingrijirea mea, in apartamentul mamei mele. Am obtinut in instanta dreptul de a vinde casa in numele bunicii mele. Bunicul e de acord sa vindem imobilul, eu avand si o procura din partea lui pt aceasta.Intrebarea mea este: in cazul in care vand casa, banii obtinuti din vanzare ii pot depozita intr-un cont de-al bunicului meu, tinand cont de faptul ca acea casa era proprietatea in devalmasie a celor doi?...Sau trebuie neaparat sa deschid un cont pe numele bunicii mele, unde voi fi obligat sa depozitez o parte din suma, mentionand apoi acest lucru si in darea de seama anuala la Autoritatea Tutelara?..Mentionez ca eu sunt singurul copil al mamei mele si ea e singurul copil al parintilor ei.Vindem aceasta casa in principal pt evitarea taxelor si procedurilor succesorale.
Multumesc.