Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Succesiune
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Succesiune

Buna ziua!
Am urmatoarea speta: mama si cu tatal detin impreuna un imobil.Mama nu a avut venituri in timpul casatoriei, fiind casnica, doar tatal.Imobilul a fost construit si terenul achizitionat in timpul casatoriei.Mama decedeaza.Ramane sotul si singura lor fiica.Cum se face succesiunea?Care sunt procentele?
Buna ziua,
din cate stiu eu, imobilul se imparte in 2 jumatati - o jumatate revine sotului supravietuitor, cealalta jumatate se imparte in 2 - o parte sotului supravietuitor o parte la copii.
deci in concluzie - tatal 3 parti din 4, copilul 1 parte din 4.